ארגון רבני צוהר נגד רבנות פתח תקווה

בעקבות הפרסום לפיו רב העיר פתח תקווה סירב לרשום לנישואין זוגות אתיופיים, מאשימים בצוהר כי התנהלות שכזו מעודדת התבוללות.

שלמה פיוטרקובסקי , י"ב באלול תשע"ד

כנס צהר
כנס צהר
יח"צ

בארגון רבני צהר תקפו בצהריים (ראשון) את התנהלות רבנות פתח תקווה, בעקבות פרסום בגלי צה"ל לפיו סירב רב העיר לרשום זוגות ממוצא אתיופי לנישואין.

"בימים בהם יש עלייה בהתבוללות בישראל וזוגות רבים בוחרים להתחתן לא כדת משה וישראל בוחרים דווקא רבנים ועל דעת עצמם להוציא מכלל ישראל יהודים כשרים ומעולים", אומרים בארגון.

"ארגון רבני צהר קורא לרבנים הראשיים לקרוא אליהם לסדר את האחראים על העניין ולדרוש מהם כי יכבדו את הנהלים המחייבים לרשום את כל היהודים ובעיקר שיכבדו את האנשים הבאים להנשא", הוסיפו בארגון.

נזכיר כי על פי הפרסום מסרב רב העיר פתח תקווה, הרב בנימין אטיאס, לרשום לנישואין את עולי אתיופיה עקב פקפוק ביהדותם, ומפנה אותם לרבנים רושמי נישואין אשר הוקצו במיוחד לטובת בני העדה.

בני העדה שביקשו להירשם דווקא בעיר נתקלו בסירוב.

מהרבנות הראשית נמסר בתגובה לגל"צ, "החוק ונהלי הרבנות הראשית לישראל, קובעים שכל רושם נישואין מחויב לתת שירות לכל אזרח יהודי הפונה אליו ללא אפליה ואבחנה. ככל שישנה הפרה של החוק או הנוהל, הנושא ייבדק לעומקו ויטופל".

מהנהלת בתי הדין הרבניים נמסר בתגובה כי "בעבר הרב הראשי לא היה חותם על תעודת נישואין של בני העדה העדה האתיופית, אולם מצב זה השתנה מאז מינויו של הרב בנימין אטיאס לתפקיד רב העיר פ"ת לפני כשנתיים וחצי. כמו כן, ניתנה הוראה ע"י רשמי הנישואין לרשום את בני העדה האתיופית ככולם, ומאז נפתחו עשרות תיקי רווקות ונישואין של בני העדה כאשר כולם נחתמו ע"י הרב בנימין אטיאס. ראוי לציין כי המועצה הדתית בפ"ת נוהגת דין אחד לכל העדות, החוגים והמגזרים באשר הם".

עוד מסר בתגובה הרב בנימין אטיאס, כי "הטענות שנשמעו כנגדי מופרכות, כל גוף וגורם ממלכתי מוזמן לבקר במשרדי הרבנות בפ"ת ולהיווכח כי עשרות תיקי נישואין של בני העדה האתיופית חתומים ומאושרים כדת וכדין. לטעון כנגדי שאני מפקפק ביהדותם ולא פותח להם תיקי נישואין זו הוצאת דיבה. העדה האתיופית יקרה ללבי ואני עושה הכל על מנת לסייע בכל עת בה נדרשים לשירותי הרבנות".