ביום שמוח יעביר הוראה לגוף מודפס...

פרופ' שורק, מומחית לחקר המוח, רואה את היתרונות ומתריעה מהסכנות שבמחקר הטלפתיה שהצליח להעביר מידע ממוח למוח דרך מחשב.

שמעון כהן , י"ג באלול תשע"ד

מוח
מוח
thinkstock

בראיון ליומן ערוץ 7 מתייחסת חוקרת המוח פרופ' חרמונה שורק למחקר הטלפתיה בו הועבר מסר במחשבה דרך מחשב מהודו לצרפת ולהשלכותיו הצפויות והבלתי צפויות של מחקר זה.

פרופ' שורק, חוקרת במרכז על שם אדמונד ולילי ספרא באוניברסיטה העברית, קובעת כי עצם קיומו של המחקר והניסיונות להעברת מידע ממוח למוח אינו חדש והדברים מתרחשים כבר שנים לא מעטות תחת הכותרת של פראפסיכולוגיה.

בעבר, מזכירה פרופ' שורק, לא נעשו הדברים על ידי מחשב אלא כאשר חוקר הציג קלפים לאדם אחד שהתבקש להעביר את מראה הקלף שלפניו לאדם שנמצא בחדר אחר. המדע, היא מציינת, לא הצליח להוכיח בשיטות בדיקה מדעיות העברה שכזו והניסיונות כשלו בזה אחר זה. המחקר הנוכחי מצליח לעורר התרגשות בעולם המדע משום ההצלחה שהוא מציג בהעברת מידע שכזה.

עם זאת יצוין כי אין מדובר בהעברת מידע ממוח למוח אלא ממוח אחד למחשב המזהה תנועה נוירולוגית, מהלך הנחשב לרציני ומשמעותי מאוד, ומהמחשב מועבר המידע למוחו של האדם הנוסף.

פרופ' שורק מציינת כי במרכז בו היא חוקרת נבחנים ונבדקים מגמות שכאלה כחלק מהמגמה להביא ליום בו יוכל מוח אדם לתת פקודות למחשב שישלים פעולות של אברי גוף משותקים. מחקר חשוב זה ממומן על ידי הסוכנות האירופית לחקר טכנולוגיות עתידיות ולמעשה, מציינת שורק, אוניברסיטת הווארד המוזכרת בדיווחים היא שולית במעורבותה במחקר. "סוכנות זו דומה לסוכנות מקבילה בארצות הברית ובשני המקרים מדובר בניסיונות לפתח אמצעים משופרים בשדה הקר העתידי", אומרת שורק המציינת את ההשלכות שיכולות להיות לחייל בקרב המקבל הנחיות או מידע מחייל אחר או מפקד רק דרך המוח.

לשאלה כיצד יוכל המוח לנטר את המידע ולדעת שאכן מדובר בפקודה ולא במידע אחר שהגיע אל החייל אומרת פרופ' שורק שזו אכן אחת המשימות החשובות, לייצר יכולת סינון ובקרה למידע. זאת כמובן לאחר שיצליחו החוקרים לקדם את מחקרם ולאפשר העברת מידע מלא ושלם ולא רק הבזק אור אחד המבטא תנועה במוחו של האחר, כפי שהדברים היו במחקר הנוכחי.

לבד מכך יצטרך המחקר הנוכחי להוכיח את מהימנותו ועקביותו ברצף של ניסויים שיניבו תוצאות חיוביות.

בהמשך הדברים נשאלה פרופ' שורק באשר לסכנותיו של מחקר שכזה ולדבריה קשת הסכנות האפשריות היא רחבה ביותר ודי לראות את הסוגיה העולה היום על סדר יומו של בית המשפט, סוגיית גואל רצון, כדי להבין עד כמה יכולה להיות הרסנית השתלטות של אדם אחד על מוחו של אדם אחר. רצון, כמו "גורואים" רבים אחרים, עשה זאת ללא טלפתיה והדבר יוכל להתעצם ולהחריף אחרי שהחקר הטלפתי יניב תוצאות של ממש.

לשאלה אם העולם הולך למעשה לעבר אבדן שליטה ודרך לנוכח ההתקדמויות האחרונות הן בחקר המוח והן בענף המדפסות התלת ממדיות הכוללות גם הדפסת איברים, והאם יתכן ואנו מתקרבים ליום בו יודפס אדם שיקבל פקודות ממוח למוח מודפס, השיבה פרופ' שורק כי אכן השמים הם הגבול והטכנולוגיה מתפתחת בקצב הולך ועולה. המחקרים מתקדמים באופן בנוי ברור ומובנה עבורנו ומתוך שאיפה לקדם את טובת האדם, אך עם זאת, כדי שלא להגיע אל סף תהום ואף מעבר אל הסף יש לפתח את הפקולטות למדעי החברה ואין די בחקר המדעי והסרתם של הפקולטות למדעי החברה מהאקדמיה הישראלית הוא פגיעה משמעותית ביותר.