סקר: מרוויחים פחות? מבינים פחות בכלכלה

סקר שנערך ע"י חברת האשראי Cal מעלה ממצאים מביכים על היכרותם של הישראלים עם מונחים בסיסיים מתחום הכלכלה.

ידידיה בן אור , י"ד באלול תשע"ד

השכר עלה
השכר עלה
פלאש 90

הישראלים כמעט ואינם יודעים דבר על מונחי יסוד בכלכלה. כך על ממחקר חדש שערכה חברת כרטיסי האשראי Cal באמצעות מכון גיאוקרטוגרפיה בקרב 501 ישראלים בגילאי 18 ומעלה.

סקר זה נערך לקראת עלייתו לאוויר של ערוץ YouTube החדש של החברה , ובתוכו "Cal לדעת" הכולל 11 סרטונים קצרים באורך של כ-60 שניות שמטרתם להעניק הסבר למונחים בסיסיים מתוך עולם המושגים הפיננסיים.

על פי הסקר, אשר היה במתכונת שאלות פתוחות בהן נדרשו המשתתפים לענות במילים שלהם ומבלי שניתנו להם אופציות לתשובות (בניגוד לשאלה סגורה), 79.4% מהישראלים לא יודעים מה המשמעות של המונח ריבית פריים. רק 20.6% מתוך המשיבים הכירו את המושג ותיארו אותו נכונה.

19% מהמשיבים טענו כי הם מכירים את המונח, אך למעשה שגו בתשובותיהם. 47% ציינו שהם מכירים את המונח אך לא ידעו מה משמעותו, ואילו כ-13% ציינו כי מעולם לא שמעו על מונח זה.

תוצאות מפתיעות עוד יותר התקבלו לשאלה "האם שמעת על המושג ריבית בנק ישראל ואם כן, אנא ציין את משמעות המושג". 82.2% מהישראלים לא הכירו או לא ידעו את משמעות המושג המתייחס לריבית עליה מכריז נגיד בנק ישראל בסוף כל חודש, ובה משתמש הבנק בפרסומיו כאחד האינדיקאטורים המשקפים את מדיניותו ואשר משמש סמן לתאגידים הבנקאיים, לשינוי שיעורי הריבית על פיקדונות ואשראי בשקלים הניתנים על ידם.

81% טענו כי הם אינם מכירים מקורות מידע מהימנים למונחי יסוד בסיסיים בתחום הפיננסי. נתון זה מפתיע ביותר שכן השווקים הפיננסיים ברחבי העולם נגישים היום יותר מאי פעם למשקיעים הקטנים.

הסקר מצא קשר ישיר בין המצב הכלכלי (הסוציו-אקונומי) של הנשאל לבין התשובה הנכונה. כך למשל בעוד 30% מהמשתתפים המרווחים מעל הממוצע ידעו להשיב נכונה מה היא ריבית הפריים, רק 14% מאלו המשתכרים מתחת לממוצע ענו נכונה על משמעות מושג זה.