התחזה לחולה נפש במטרה להתחמק ממאסר

בעל חברת כוח אדם נהג לאשפז את עצמו בבית חולים פסיכיאטרי כדי להתחמק מהתייצבות למאסר, עד שנתפס בידי חוקרי רשות המיסים.

שלמה פיוטרקובסקי , י"ד באלול תשע"ד

מעצר. אילוסטרציה
מעצר. אילוסטרציה
thinkstock

בית המשפט המחוזי בלוד אסר אתמול (שני) את יצחק (איציק) צרפתי, בעל חברת כוח אדם בתחום הבנייה, אשר נמלט לפני כחודש ימים מעונש של 40 חודשי מאסר בפועל שהוטל עליו בשל שורה של עבירות מס.

יחד עמו נעצר בנו, בחשד שיחד עברו עבירות מס נוספות בשנים האחרונות במאות מיליוני שקלים.

בשנת 2006 הוגש כתב אישום כנגד צרפתי, תושב ראשון לציון בן 60, באשמת אי הגשת דוחות במועד וקיזוז חשבוניות פיקטיביות שהמס הנגזר מהן עומד על כשלושה מיליון ש"ח מחברות בתחומי כח האדם, בטחון, סיעוד ועוד מקבוצת י.מ. שבבעלותו (כח אדם, בטחון וסיעוד).

על עבירות אלו נגזרו על צרפתי עונש של למעלה משלוש שנות מאסר בפועל ו-300,000 ש"ח קנס, עליו ערער לבית המשפט המחוזי בטענה שלא ניתן לאוסרו בשל מחלת נפש. לפני כל דיון בבית המשפט המחוזי נהג צרפתי לאשפז עצמו בבית חולים לחולי נפש וכך לא התייצב לאף דיון.

בינתיים, צוות החוקרים המשותף ליחידת חקירות מכס ומע"מ ת"א ופקיד שומה חקירות ת"א, ביקשו להוכיח כי צרפתי מזייף את מחלת הנפש במטרה לחמוק ממאסר.

במהלך החיפושים בביתו, מצאו ראיות כי לכך כי צרפתי ובנו אריאל, לכאורה הקימו שורה של חברות קש בבעלות עם מחזור הכנסות של למעלה מ-100,000,000 ש"ח שלא דווחו ובאמצעותן "גילגלו" חשבוניות פיקטיביות במטרה לחמוק ממס. נוסף לכך, האב ובנו חשודים כי הקימו וניהלו בפועל מארג חברות העוסקות בהעסקת עובדים זרים, בעיקר אריתראים.

על פי החשד, החברות העסיקו את העובדים ב"שחור" ומנגד קיזזו חשבוניות החשודות כפיקטיביות בעשרות מיליוני שקלים מחברות אחרות שהקימו וניהלו לצורך אספקת עובדים כביכול. גם לעובדים שעבורם הוצא תלוש שכר, קיים חשד כי התלושים דווחו בסכומים נמוכים מהשכר ששולם לעובדים בפועל למינימום האפשרי על מנת לא לשלם מס. כל החברות שהוקמו נרשמו על שמו אנשי קש ורובן אינן מדווחות לרשות המסים או מגישות דיווחים כוזבים וחסרים.

בשל אי התייצבותו, הוצאה לצרפתי פקודת מאסר ומאז הוא נעלם. לאחר פעילות מודיעינית וחקירתית מאומצת, גילו חוקרי רשות המסים את מקום הימצאו ועצרו אתמול אותו ואת בנו, כמו גם מעורבים נוספים בפרשה.