מחופי הכנרת לישיבת כפר הרא"ה

צביקה פז, הידוע בעשייתו עם בני נוער בחופי הכנרת התחיל תפקיד חדש כמנהל פנימייה בישיבת כפר הרא"ה ומספר כעת על התפקיד והנוער.

יעל רון , ט"ז באלול תשע"ד

בישיבה
בישיבה
ישיבת כפר הרא"ה

צביקה פז הוא דמות חינוכית מוכרת ומוערכת, בין היתר בעקבות העשייה שלו מידי קיץ ובחגים ב"אוהל היהודי" בחופי הכנרת.

באוהל מארחים את בני הנוער שמגיעים לבילוי קיץ עם חברים בחופים, ומציעים להם אלטרנטיבה תורנית שפויה באזור בו קל ליפול למקומות לא טובים.

כעת, התחיל פז תפקיד חדש, הפעם כמנהל הפנימייה בישיבת כפר הרא"ה, לערוץ 7 הוא מספר על המינוי, על הבחירה לקחת את התפקיד הזה והמפגש הראשוני עם תלמידי הישיבה.

"חלק מהקשר הראשוני שנוצר לי עם בני הנוער היה באמצעות הפעילות ב'אוהל היהודי'", מספר פז. "האוהל קולט אליו בני נוער רבים המגיעים ל'התפרק' בחופי הכנרת, לפני החזרה לישיבות ולאולפנות. זוהי תופעה רחבה מאוד ומסוכנת בגלל ההשפעות הקשות שיש לה על בני הנוער בתחום הצניעות, המעורבות בין בנים לבנות, צריכת אלכוהול וחומרים ממכרים אחרים. בני הנוער שמגיעים לאוהל זוכים לכיבוד ואוזן קשבת מצד אנשי צוות מנוסים. מתוך הפעילות הזו, נוצרו באמת קשרים עם בני נוער רבים, שנמשכו באמצעות הרשתות החברתיות, הוואטסאפ ובשלב מאוחר גם הרצאות ושבתות בישיבות ובאולפנות. המענה לבני הנוער הוא בלתי פורמאלי, אך מושפע מזה שאני פסיכותרפיסט ועוסק בטיפול ילדים ובני נוער".  

על הקשר עם כפר הרא"ה מספר פז, "הפעם הראשונה בה הגעתי לכפר הרא"ה היתה במסגרת חילופי תלמידים עם המוסד בו למדתי, מוסד לא דתי, למרות שחזרתי בתשובה בגיל הבר מצווה. זכורה לי היטב דמותו של הרב נריה זצ"ל שהיה בשנתו האחרונה ואת העוצמה האדירה של כפר הרא"ה, מאז ועד היום נותרה לי חיבה והערכה גדולה למקום. גם מנהל 'האוהל היהודי' אליהו פרג'ון, הוא בנו של הר"ם המיתולוגי של הישיבה הרב פרג'ון, שכיהן תחת הרב נריה והרב צוקרמן במשך עשרות שנים".

פז מוסיף לספר, "מתוך הכרה בחשיבותו של המוסד, כמקום שבו התחילה ההתפתחות הגדולה של עולם הישיבות התיכוניות ותנועת בני עקיבא, נרתמתי לסיוע במשימה של חידוש חיי המקום. המפגש עם הנוער בישיבה הפתיע אותי לטובה, עם ההכרה שאיכות הנוער הלומד היום בכפר לא נופלת מגדולי המגזר הדתי- לאומי שלמדו פה בעבר במשך 75 שנה, אלא להיפך. איכות הנוער, הסקרנות, רוחב הראייה, ההבנה ורוח ההתקדמות וההתנדבות משתלבים בצורה מושלמת עם ההיסטוריה הרחבה של המקום".

לסיכום אומר פז, "ברור לי כי עוד נדרשת פה עבודה. השנה, נחגוג 75 שנה לישיבה בסימן התחדשות ואני מקוה שכל הבוגרים יתנו כתף ויקחו חלק בחגיגות, ובסיוע רוחני וגשמי על מנת להמשיך ולרומם את ישיבת כפר הרא"ה".