מכינה חילונית - ראשונה בשומרון

בחרמש שבצפון השומרון נפתחה השבוע מכינה קדם צבאית חילונית ראשונה בשומרון. "יש כאן ישוב שצריך לחזק אותו, המיקום לא מעניין".

יוני קמפינסקי , י"ז באלול תשע"ד

טקס פתיחת המכינה
טקס פתיחת המכינה
יח''צ

למעלה מ-100 צעירים לפני גיוס הגיעו השבוע לטקס פתיחת המכינה הקדם צבאית החילונית הראשונה בשומרון.

המכינה הוקמה בישוב חרמש שבצפון השומרון, ישוב הנמצא בעומק השטח וספג פיגוע קשה לפני יותר מעשור, דבר שהביא לעזיבת תושבים המונית עד שבשנים האחרונות החל להשתקם ולפרוח.

כחלק מתהליך השיקום של הישוב נפתחה בו השבוע המכינה הקדם צבאית. את הקמת המכינה עודדה המועצה האזורית שומרון והיא הוקמה ע"י עמותת ''שחר'' שלה מכינות במקווה ישראל ובניצן.

מי שעמד בחוד החנית ויזם את הקמת המכינה הוא אוריאל אלדד, בנו של ח"כ לשעבר פרופ' אריה אלדד. בתשובה לשאלה האם היה קשה להביא צעירים חילונים ממרכז הארץ למכינה קדם צבאית בשומרון הוא אומר כי "שטחים זה SO 2003, זה פשוט לא מעניין את הצעירים היום, הם לא מבחינים בהבדל בין חרמש לגולן.

"להורה היחיד ששאל אותי על העניין וחשש שבנו יגיע לחרמש מסיבות ביטחוניות, הצעתי שיגיע למכינה הקדם צבאית שלנו בניצן, והוא מיד חזר בו והחליט שבכל זאת יותר בטוח בשומרון".

אלדד מעריך כי הסיבה לכך היא גם מבצע "צוק איתן" שגרם לרבים להבין שאין פרטנר לשלום, "הערבים באמת מעוניינים לחסל אותנו ולכן כל השיח סביב יו"ש לא רלוונטי מבחינתם".

אורי סרי, בן 18 תושב השרון המעוניין לשרת בשייטת והצטרף למכינה הסביר את החלטתו ואמר כי "יש כאן חבר'ה טובים, רציניים, היה לנו פה שבוע ראשון מוצלח, אין לי בעיה עם כך שהישוב ביהודה ושומרון להפך יש כאן ישוב חלש שצריך לחזק אותו, לא מעניין אותי המיקום".

מ"מ ראש מועצת שומרון, יוסי דגן, אמר בטקס פתיחה המכינה כי "צפון השומרון בכלל וחרמש בפרט הוא המשימה הלאומית החשובה ביותר שיש היום, רוב התרבות שלנו כעם היהודי עוצבה פה בצפון השומרון, מבחינה ביטחונית האזור חיוני אסטרטגית, שני קילומטרים מכאן נמצאת תחנת הכוח חדרה, חרמש הוא לב המדינה, חולש על מרכז הארץ ועל הרי השרון, לכן התשובה הנכונה שלנו כציוניים שרוצים לתרום למדינה היא לבוא לחזק ישובים כמו חרמש ואת האנשים החלוצים שגרים פה".