ראש המוסד לשעבר יצחק חופי הלך לעולמו

חופי שימש כאלוף פיקוד הצפון במהלך מלחמת יום הכיפורים ובהמשך דרכו שימש כראש המוסד. בן 87 היה במותו.

ידידיה בן אור , כ' באלול תשע"ד

נר נשמה
נר נשמה
Thinkstock

אלוף (מיל') יצחק חופי, אלוף פיקוד הצפון במהלך מלחמת יום הכיפורים וראש המוסד לשעבר, הלך היום (שני) לעולמו. בן 87 היה במותו.

חופי החל את דרכו הצבאית בפלמ"ח, אליו התגייס בשנת 1944, ובהמשך שירת במסגרתו. במלחמת השחרור שירת כמ"פ בגדוד הראשון של הפלמ"ח במסגרת חטיבת יפתח.

במסגרת קרבות החטיבה נלחם ברבים ממבצעי המלחמה, ובהם קרב משמר העמק‏, שם בלם את כוחותיו המשוריינים והעדיפים בהרבה של פאוזי קאוקג'י, באמצעות מארב שטמן לו מחוץ לקיבוץ, במורד גבעה, ובקרבות מלכיה.

את דרכו הארוכה בצה"ל עשה בין היתר כמג"ד בחטיבת גבעתי, כמפקד בית הספר לקצינים (בה"ד 1) וכמפקד חטיבת הצנחנים.

חופי שימש כאלוף פיקוד הצפון בשנים 1972-1974 ובתוכם היה מפקד הפיקוד במהלך מלחמת יום הכיפורים. לאחר מכן השתחרר מצה"ל ומונה לתפקיד ראש המוסד בו כיהן עד שנת 1982.

בהמשך דרכו שימש בשורה ארוכה של תפקידים בכירים במשק ובחברות ממשלתיות, ובין היתר כמנכ"ל חברת החשמל וכיו"ר תדיראן. הוא היה שותף להקמת מפלגת "הדרך השלישית" אך פרש ממנה בהמשך.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ספד לחופי, "יצחק חופי פעל כל חייו למען ביטחונה של מדינת ישראל. הוא שירת את מדינת ישראל בפלמ"ח, בחטיבות גבעתי והצנחנים, כאלוף פיקוד הצפון במלחמת יום הכיפורים ובתפקידו כראש המוסד, במבצע לחילוץ בני הערובה מאנטבה במבצע יונתן. ברגע קשה זה אני מבקש לחזק את משפחתו. עם ישראל מודה לו על תרומתו לביטחון המדינה".