הבימה היחידה לחקר התפתחות רוחנית בגיל הרך

כנס מיוחד סביב התפתחות יצירתיות ורוחניות שהתקיים היום בירושלים מיקד אליו תשומת לב בינלאומית וגם אורחים מהעולם.

שמעון כהן , כ' באלול תשע"ד

תינוק
תינוק
Thinkstock

במכללת אפרתה שבירושלים התקיים היום (שני) כנס ייחודי בנושא דמיון רוחניות ויצירתיות בגיל הרך. הכנס, היחיד מסוגו בעולם משך אליו תשומת לב בינלאומית והמרצים בו כללו גם אורחים מחו"ל.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם ד"ר דוד ברודי, יו"ר הכנס, המספר על ההתעניינות הרבה סביב הכנס שאליו הגיעו בכירי משרד החינוך בענף, מפקחות, אנשי אקדמיה ומחקר מהארץ ומהעולם.

לדבריו ההתעניינות ממוקדת בתקופה זו דווקא בבני הגיל הרך והיחס אליהם דווקא בשל הדגש שמושם בתקופתנו על ההכנה לכיתה א' וכחלק מדגש זה רואים רבים מהחוקרים שהגיעו מחו"ל את הגעתם כחלק משליחותם האישית להפצת מחקריהם בתחום.

בנוסף, מציין ברודי, זוכה הכנס ליחס רב בשל היותו נדיר ולמעשה מהווה בימה יחידה מסוגה להחלפת דעות סביב סוגיית היצירתיות והרוחניות בגיל הרך. לדבריו את דבר הכנס פרסם ברשתות בינלאומיות וזכה להתעניינות רבה של חוקרים שמצאו בו את הבמה הבינלאומית החסרה להבעת עמדותיהם בסוגיה.

ברודי מציין את חשיבות הסוגיות המדוברות כתשתית להקניית כלים קוגנטיביים אצל הילד, כלים המסייעים לו להבין מאוחר יותר נושאים אקדמיים שאליהם ייחשף בהמשך חייו. זאת לבד מיכולת ההבעה המתפתחת אצלו בגיל הרך והופכת לכלי הכרחי בהמשך דרכו.

עם זאת מעיר ברודי כי לפי שעה אין די מחקרים המלמדים על השפעה דרמטית במיוחד באפיק הרוחני של הילד לעתידו הרחוק יותר. רוחניות זו שעליה מדבר ד"ר ברודי היא היחס והחיבור של הילד לערכים גדולים ממנו. כחלק מהחיבור הזה מאפשרות גננות היום לייצר שיח עם הילד סביב שאלת הבורא וזאת מבלי לכפות עליו גישה נוקשה כזו או אחרת.

באשר לסיפורי התורה ופרשנותם, אלה הופכים מהר מאוד למיושנים בתפיסתו של הילד ולמרות זאת מתקבעים במוחו עד גילאים מאוחרים יותר, אומר ד"ר ברודי כי אכן יש לבחון את המתרחש בהמשך דרכו החינוכית של הילד ולבדוק עד כמה המערכת מאפשרת בחינה מחודשת של הסיפורים והתובנות על פי קצב התפתחותו והתקדמותו.