ההתבוללות באירופה - כ-80 אחוז

מנכ"ל איגוד הארגונים היהודיים באירופה אומר כי ע"פ הנתונים שנאספו לפני ראש השנה כ-40 אחוז מיהודי אירופה בוחרים להסתיר את יהדותם.

חיים לב , כ"א באלול תשע"ד

בית כנסת פריז צרפת
בית כנסת פריז צרפת
צילום: פלאש 90

שיעור ההתבוללות באירופה עומד על כ-80 אחוז, כך עולה מנתונים שריכזו יותר מ-800 הרבנים המאוגדים ב'מרכז רבני אירופה' ביחד עם איגוד הארגונים היהודיים באירופה.

במרכז הבהירו כי הנתון האמור התברר בניתוח כמות החתונות היהודיות בהשוואה לכמות היהודים בכל עיר אז עלה כי עומד מצב ההתבוללות באירופה על כ-80 אחוז.

מנכ"ל איגוד הארגונים היהודיים באירופה, הרב מנחם מרגולין, המכהן גם כמנכ"ל מרכז רבני אירופה, מציין עוד, כי על פי הנתונים שנאספו לקראת ראש השנה ביותר מ־800 קהילות ברחבי היבשת,עולה כי כ-40 אחוז מיהודי אירופה בוחרים להסתיר את יהדותם וכ-75 אחוז מילדי יהודי אירופה אינם לומדים בבתי הספר היהודיים.

כמות היהודים שמגיעים להתפלל בבתי הכנסת ביום כיפור היא יותר מכפולה מכמות היהודים שמגיעים להתפלל בבתי הכנסת בשבתות במהלך השנה.

מנכ"ל איגוד הארגונים היהודיים באירופה, המשמש כגוף המרכזי ביותר שגם נאבק למען חופש הדת באירופה, אמר כי התגברות הימין הקיצוני ברחבי היבשת, התפשטות האיסלמיזציה ומבצע צוק איתן העמידו בשנה החולפת בפני יהדות אירופה אתגרים חזקים יותר משנים קודמות. יותר התקפות, יותר התנכלויות ליחידים, קהילות ומוסדות יהודיים, יותר הפגנות ויותר פוליטיקאים הנושאים נאומים מתלהמים נגד ישראל ונגד היהודים.

הרב מרגולין מעריך כי לנוכח עליית כוחו של הימין הקיצוני בפרלמנט האירופי לא נוכל להתנחם באמירה "תכלה שנה וקללותיה, תחל שנה וברכותיה", ולפיכך, סיפר, עושה הארגון ככל שלאל ידו על מנת להגביר את שיתוף הפעולה עם ההנהגה החדשה של האיחוד האירופי ולהגביר את מחויבותה להגברת החינוך והאכיפה נגד האנטישמיות במדינות האיחוד.

הרב מרגולין מדווח כי לנוכח המציאות החדשה יש ציבור גדול של יהודים באירופה שדווקא מגבירים את זיקתם ליהדות: מהנתונים שנמסרו על ידי רבני הקהילות עולה שמקרי האנטישמיות בבתי הספר גרמו להעברת מאות ילדים יהודים מבתי ספר כלליים לבתי ספר יהודיים וכי במהלך השנה החולפת גדל מספר היהודים המבקרים בבתי הכנסת בכ־17 אחוז בהשוואה לשנה הקודמת.

על פי הנתונים, כחצי מיליון יהודיים ישתתפו השנה בתפילות שיתקיימו ב־1,353 בתי כנסת ברחבי היבשת בראש השנה.