יובל דיסקין: בנט ראוי לשבח

העובדה שחבר הקבינט ירד לשטח ואיתגר את רה"מ ראויה לשבח. לולא התעקשותו - לא היו דנים במבצע לחיסול המנהרות, קובע ראש השב"כ לשעבר.

עדו בן פורת , כ"ב באלול תשע"ד

יעלון ובנט
יעלון ובנט
פלאש 90
ראש השב"כ לשעבר יובל דיסקין יוצא הבוקר (רביעי) להגנת שר הכלכלה נפתלי בנט, אל מול ההתקפות נגדו מצד שר הביטחון משה יעלון.

תחת הכותרת "מדוע העימות בין בנט ליעלון חשוב לציבור בישראל?" כתב דיסקין בעמוד הפייסבוק שלו כי לאורך השנים הפכו ישיבות הקבינט לאירוע הנשלט לחלוטין על ידי ראש הממשלה ושר הביטחון.

לדבריו ראש הממשלה ושר הביטחון שולטים בנושאי הדיונים, סדר היום ואף ברמת המודיעין ובמידע הזורם לחברי הקבינט בנושאים השונים שעל הפרק.

דיסקין מסביר כי כל עוד הדיון הוא לשם דיון אך לא לשם הצבעה - חברי הקבינט אינם "נספרים" בדרך כלל על ידי השניים.

''חברי הקבינט הפכו להיות סטטיסטים בחלק גדול מהדיונים, חלקם הגיעו לא אחת כשאינם מוכנים לדיונים ונתקלתי במקרים בהם לא ידעו עד לכניסתם לחדר הדיונים את נושא הדיון על אף שהוא פורסם מראש", העיד ראש השב"כ לשעבר.

"העובדה שחבר הקבינט בנט החליט לא לסמוך על מנגנוני העדכון והעברת המידע הקיימים, נקט יוזמה, ירד לשטח, למד את הנתונים והגיע מוכן לישיבת הקבינט ואף איתגר את ראש הממשלה, שר הביטחון ושאר חברי הקבינט – ראויה בעיניי לשבח, לבטח אם אכן הייתה הסיבה העיקרית לכך שאיום המנהרות ההתקפיות עלה לדיון רציני שתוצאתו הריסת רבות מהן".

יובל דיסקין מציג עובדה מדאיגה שכמעט נעלמה מעיני הציבור, ''רק קצת יותר משנה וחצי לפני 'צוק איתן' נערך מבצע 'עמוד ענן'. סוגיית המנהרות ההתקפיות לא הובאה ערב המבצע ובמהלכו לידיעת הציבור ויש להניח שגם לא לידיעת חברי הקבינט והנושא ככל הידוע כלל לא עלה על הפרק.

"לאור זאת ניתן להעריך בסבירות גבוהה כי נכונה טענת השר בנט כי לולא התעקשותו לא היה מובא הנושא לדיון, וכי ראש הממשלה ושר הביטחון היו מנסים להטות את הדיון להפסקת אש ללא מבצע קרקעי להריסת המנהרות".

לצד זאת, דיסקין מבהיר כי לחיילים וקצינים בסדיר ובמילואים אסור להדליף מידע חסוי. "אני מגנה כל הדלפת מידע ללא אישור על ידי חיילים וקצינים בסדיר, בקבע ובמילואים בין אם "אנשי שלומו" של השר בנט ובין אם לאו וקורא לנקוט מולם ביד קשה באם יוכח שהדליפו ללא אישור''. 

"אולם לא פחות חשוב מכך", הוא מדגיש, ''חייב להיבנות תהליך אשר יאפשר מחד לחברי הקבינט לקבל את כל המודיעין והמידע לו הם זקוקים לצורך השתתפות אפקטיבית בדיוני הקבינט ובהצבעותיו ומאידך – יחייב את חברי הקבינט לשמור בסוד את המידע הרגיש אליו הם נחשפים ויפעיל מולם סנקציות במידה ולא יפעלו בהתאם''.

לסיום שואל ראש השב"כ לשעבר, "האמנם ראש הממשלה ושר הביטחון חתרו להפסקת אש בתחילת המבצע, על אף שידעו על חומרת תופעת המנהרות ההתקפיות ולא הביאו את זה לידיעת הקבינט? נמתין בסבלנות לתשובה".