"לא נוותר על אף ילד"

סגן השר אבי וורצמן הכריז על פתיחת "תכנית המעברים" שתימנע נשירה מבתי"ס דתיים. "עוד ילד בחמ"ד - משפחה נוספת לציונות הדתית".

אורלי הררי , כ"ב באלול תשע"ד

וורצמן בגן חינוך מיוחד במועצת גליל תחתון.
וורצמן בגן חינוך מיוחד במועצת גליל תחתון.
יח"צ

סגן שר החינוך, ח"כ אבי וורצמן (הבית היהודי) סייר אתמול (שלישי) בטירת הכרמל ובמועצה האזורית גליל תחתון, והכריז על פתיחת "תוכנית המעברים" והשקת פיילוט בשש רשויות בצפון הארץ, בשיתוף מנהל החינוך הדתי במשרד החינוך ומכללת שאנן.

כיום, הורים רבים שולחים את ילדיהם לגני הילדים בחמ"ד וחלק לא מבוטל מהם אינו ממשיך ללימודים בכיתות א׳ במוסדות החמ"ד. התוכנית החדשה מבקשת לשמור על התלמידים במסגרות הלימוד הממלכתיות דתיות ולמנוע את נשירתם למסגרות שאינן חלק מהחינוך הממ"ד.

במסגרת התקציב תיבנה תוכנית משותפת בין בתי הספר לבין הגנים הנמצאים באזורי הרישום על מנת לפעול יחד להעלאת מספר התלמידים שיגיעו ללמוד בבתי הספר. בתי הספר שייבחרו ימותגו מחדש וייצרו סביבת לימודים נעימה יותר שתמשוך קהלים נוספים. סגן שר החינוך הציב למנהלים יעד עליה של 50% ברישום לכיתה א'.  

"אני בטוח שבכוחות משותפים נזכה לגידול משמעותי במוסדות החמ"ד. עוד ילד בחמ"ד הוא עוד משפחה נוספת לציונות הדתית בעתיד", אמר סגן השר וורצמן והדגיש כי "חמ"ד חזק יוביל אותנו לחינוך ערכי ומשמעותי יותר שיצמיח אזרחים טובים יותר למדינת ישראל". 

במהלך הסיור נפגש סגן השר וורצמן עם מפקחים, מנהלים, מורים וגננות שעתידים להשתתף בתוכנית שתתחיל לאחר סוכות. "יש לנו משימת קודש לשמור על חמ״ד חזק ככל האפשר, בו ניתן דגש לכל ילד וילד, בעיקר מישובי הפריפריה. השלכות התוכנית יהיו מרחיקות לכת. אנחנו רואים גידול בחמ״ד ונעשה הכל כדי שמגמה זו תגדל ותתעצם. לא נוותר על אף ילד".

במהלך הסיור בטירת הכרמל יחד עם ראש העירייה אריה טל, חבר מועצת העיר מטעם הבית היהודי, אריה פרג'ון, מנהל אגף החינוך בעירייה, עמי וייס, מנהלת מחוז הצפון במשרד החינוך, רחל מתוקי ואבי שחר, סמנכ"ל רשת ישיבות בני עקיבא ותושב העיר, אמר סגן השר כי "שמחתי לשמוע מראש העיר, ראש אגף החינוך והמנהלים על ההשקעה העצומה בחינוך שנעשית בטירת הכרמל. סוכם שמוסדות החינוך חייבים להיות מוכנים לקראת קליטתם של המשפחות החדשות בעיר, ומשרד החינוך יסייע לכך ככל שנוכל". 

בהתייחסו לפעילות הגרעין התורני בעיר אמר סגן השר "ראיתי את השפעתם הברוכה של חברי הגרעין בטירת הכרמל. אני קורא לראש העיר לפעול לעזור להם ככל האפשר, כדי שיוכלו להמשיך בעשייתם המבורכת למען הקהילה. חברי הגרעין הם לב ליבה של העשייה החברתית בעיר". 

בהמשך, ביקר סגן שר החינוך גם בישובי המועצה האזורית גליל תחתון ונפגש עם ראש המועצה מוטי דותן, סגן ראש המועצה מטעם מפלגת הבית היהודי דב וולפה, חיים גבאי מחמ"ד אזור הצפון, וראשי מערכת החינוך במועצה. במהלך הסיור, נחשף סגן השר לפעילות הענפה עם ילדים מאוכלוסיות מיוחדות והוסיף "המבחן האמיתי של כל מערכת חינוך היא דווקא בדאגה לאוכלוסיות המאותגרות, ונוכחתי לראות עד כמה המועצה קשובה ואכפתית לכל ילד ילד".