קב"ט מד"א לצוותים בארגון: להיזהר מחטיפות

קצין הביטחון של מד"א מזהיר את צוותי הארגון מכוונת ארגוני טרור פלשתיניים לחטוף אנשי צוות. דובר הארגון: האזהרה ללא התראה ממוקדת.

שמעון כהן , כ"ה באלול תשע"ד

כוננות במד"א
כוננות במד"א
דוברות מד"א

בעקבות התראות משטרתיות שיגר קצין הביטחון הארצי של מד"א התראה בקרב מנהלים במרחב ירקון של מגן דוד אדום מפני כוונה של ארגוני טרור לחטוף אנשי צוות רפואי במטרה לרצוח אותם או להשתמש בהם כקלף מיקוח מול ישראל לשחרור אסירים. כך מדווח אתר 'דוקטורס אונלי'.

האתר מצטט את הודעת הקב"ט שבה נאמר כי "ממידע שהתקבל מאגף המבצעים במשטרת ישראל עולה, כי בתקופה האחרונה שבות ועולות אינדיקציות לכך שארגוני הפח"ע עלולים לתכנן כדי להוציא לפועל פיגוע חטיפה גם במתווה של 'משיכה'".

הקב"ט אף משגר לאנשיו את ההנחיות לפעולה במקרה של חשש לניסיון פיגוע, "לאור האיומים והמידע הקיימים – במקרים של חשד לניסיון פגיעה באנשי הצוות עליהם להמשיך בנסיעה, אם ניתן, ולא יעצרו, אך ידווחו מיידית למוקד המרחבי על המקרה ויבקשו שיגור גורמי ביטחון כמו משטרה, צה"ל, מג"ב וראשי צוות ביטחון בישובים. במקרים שכאלו, אם ניתק הקשר במוקד המרחבי עם צוות מד"א, יזעיק עובד המוקד את גורמי הביטחון הנ"ל וידרוש מהם להגיע בדחיפות למקום האירוע בציון מקומו המדויק, במידת האפשר".

באתר מובהר כי המונח "מתווה של 'משיכה' " מלמד על תכנון של מחבלים ל"משיכת" אנשי צוות רפואי של הארגון לאירוע שיצריך ירידת חברי הצוות מהאמבולנס המגיע לשטח – מה שעלול להוביל בסופו של דבר לחטיפתם.

יצוין כי ההתרעה לה מתייחס הקב"ט מלמדת כי האזורים המועדפים על ארגוני הטרור כזירות חטיפה הם בתחומי הקו הירוק, בצירי התנועה המובילים בין השטח שבתחומי הקו הירוק ליהודה ושומרון, בדרכים שבין יהודה ושומרון לירושלים ובאזור קו התפר בירושלים.

תגובת דובר מד"א לפניית "דוקטורס אונלי" היא כי מדובר בהתראה שאין מאחוריה איום ממוקד על אנשי הארגון בהכרח. לדבריו "כבכל שנה הוציא המטה לביטחון לאומי הנחיות בטיחות ואזהרות לכל לובשי המדים בישראל ובכללם גם לעובדי ומתנדבי מד"א. ככל הידוע לנו לא קיים מידע ספציפי המתריע מפני פגיעה בצוותי מד"א. יחד עם זאת, הארגון מעביר את הנחיות הזהירות לכל עובדיו ומתנדביו על-מנת למנוע כל אפשרות לפגיעה בהם".