יוגב: מוציאים שם רע לרבנות הצבאית לשווא

בעקבות הטענות נגד הרבנות הצבאית והעומד בראשה, ערך ח"כ מוטי יוגב בדיקה מהירה סביב ההיערכות לשמיטה. הוא מפרסם כאן את ממצאיו.

ח"כ מוטי יוגב , כ"ו באלול תשע"ד

מוטי יוגב
מוטי יוגב
פלאש 90

הרבנות הצבאית בהיותה מחויבת לספק לכלל חיילי צה"ל מזון כשר גם ירקות ופירות בשנת השמיטה, עסקה ונערכה כראוי מזה למעלה משנה, עוד טרם עסקו בכך גופים אחרים שהתאחרו בהתייחסותם.

ההחלטה וההנחיה הראשונה של הרב הצבאי הראשי הייתה שקונים רק מחקלאים ישראליים בארץ ונותנים מענה לכלל חיילי צה"ל.

לאחר שדנו ובדקו את שוק המגדלים ועל מנת לתת מענה של כשרות לכלל חיילי צה"ל בשנת השמיטה, ערכו בצה"ל רכישות מקדימות על מנת להבטיח את האספקה לכל השנה.

לחודשי השנה הראשונים רכשו ירקות שנזרעו וחנטו לפני ראש השנה וכן כמות גדולה של ירקות ופירות מאכסון חקלאים במחסנים. לחודשי החורף רכשו מראש כמות גדולה של ירקות ופירות מחקלאי יישובי הערבה וכן מחקלאים המגדלים בשמיטה בחממות על גבי מצעים מנותקים. כל המאמץ הזה יביא לפיות החיילים ירקות ופירות מגידולי חקלאים ישראליים בלבד בחצי השנה הראשונה לשמיטה. עד אז יתאימו ירקות ופירות אלו לכל הצבא שיאכל סביב שולחן אחד מאספקה אחת.

בחצי השני של השנה, כשכבר שלא יהיה יבול שכזה, כל הצבא יקנה ויאכל מחקלאים ישראלים שמגדלים בשמיטה לפי היתר המכירה וחיילים שאינם סומכים על היתר המכירה יקבלו חמגשיות לפי הכשר הנדרש להם.

הרבנות הצבאית באחריותה להאכיל מאות אלפי חיילים אוכל כשר, הייתה כאמור הראשונה להיערך לשמיטה, ונערכה תוך הנחיה שקונים רק מחקלאים ישראלים. תפקיד משרד החקלאות היה לתכלל את כלל הגופים במדינה לקראת שנת השמיטה בזמן, ולא להתעורר בשבוע האחרון לפני תחילת שנת השמיטה, ולהוציא שם רע על הרבנות הצבאית שנערכה כראוי ומגיע לה יישר כוח גדול על היערכותה לשמיטה בזמן.