דרישה: עוד נשים במועצות הדתיות

ח"כ לביא דורשת מהרב בן דהן את רשימת המועמדות של המשרד לשירותי דת למועצות הדתיות. "המציאות בשטח אינה מאפשרת כניסת נשים".

חזקי ברוך , כ"ו באלול תשע"ד

עליזה לביא
עליזה לביא
פלאש 90

יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה, ח"כ עליזה לביא (יש עתיד), שיגרה (ראשון) מכתב לסגן השר לשירותי דת הרב אלי בן דהן ומכתב לכל ראשי הרשויות לקראת מינוי הרכבים חדשים של מועצות דתיות, בדרישה להבטחת ייצוגן של נשים במועצות.

ח"כ לביא ביקשה לדאוג לייצוגן של נשים כחלק מ-45% המועמדים המוצעים ע"י המשרד לשירותי דת ומהמועמדים המוצעים ע"י הרשות המקומית. כמו כן דרשה לביא לקבל את מספר הנשים ורשימה שמית של המועמדים והמועמדות.

כיום, לפי נתוני עמותת "חדו"ש" לחופש דת ושוויון, עולה כי נשים מהוות 4% בלבד מכלל חברי המועצות. רק אחת מכל 20 חברים היא אישה, רק בשליש מהמועצות הדתיות ישנה אישה ואין כיום אף אישה המכהנת כיו"ר מועצה דתית.

כזכור, הצעת החוק של ח"כ לביא לייצוג הולם של 50% נשים במועצות הדתיות אושרה בקריאה טרומית במושב הקיץ בעוד סגן השר בן דהן הודיע כי משרדו יקדם במקביל הצעת חוק ממשלתית בנושא. 

לביא הציעה במכתבה לסייע בגיוס מועמדות. "המציאות בשטח אינה מאפשרת באופן גלוי אך גם סמוי במקומות רבים כניסת נשים. צריך שיותר נשים תתמודדנה וצריך לסייע להן בתהליך", אמרה ח"כ לביא בהצגת החוק מול מליאת הכנסת.

מיכל קלדרון, שמונתה לאחרונה כחברת המועצה הדתית בראשון לציון, אמרה כי "חשוב מאוד שיהיה ייצוג של נשים ויותר מאחת בכל מועצה דתית. אני חייבת לציין שבמועצה הדתית בראשון קיבלו אותי לאחרונה בזרועות פתוחות, ואני חברה ברוב הוועדות. לאשה יש את הנשמה היתרה לבוא ולראות דברים מזווית אחרת בכל נושא ולכן גם כאן בראשון אני תמיד מבקשת שלא לתייג אותי לנושאים מסוימים דוגמת טהרת המשפחה, והיה לי חשוב להיות חברה גם בוועדות העוסקות בנושאי כשרות, ארועים, ביקורת, נישואין, טהרת המשפחה ולמעשה בכל היבט הנוגע לתושבים".