שני רבנים ציוניים לירושלים?

גורמים המעורים בנושא הבחירות לרבנות ירושלים מעריכים, כי נוצרה ההזדמנות בלתי חוזרת לבחירת 2 רבנים המזוהים עם חוגי הציונות הדתית.

שלמה פיוטרקובסקי , כ"ז באלול תשע"ד

עזב את הטקס. הרב שמואל אליהו
עזב את הטקס. הרב שמואל אליהו
צילום: עמנואל מימון

הבחירות לרבנות העיר ירושלים מתקרבות בימים אלו לישורת האחרונה, בצל ההמתנה להכרעת בג"ץ בסוגיית קיום הבחירות, אשר אמורה ליפול לאחר ראש השנה.

גורמים הפועלים לבחירת רב ראשי ציוני לירושלים מעריכים בימים האחרונים, כי נוצר חלון הזדמנויות מתאים לבחירת שני רבנים ציוניים לכהונת רבני העיר.

לטענת אותם גורמים, רק בחירה של שני רבנים מחוגי הציונות הדתית תבטיח את היכולת להשפיע השפעה של ממש על מדיניות המועצה הדתית בירושלים בנושאים השונים. לטענתם, "דיל" עם הרב עמאר יקשה מאוד על הנחלת דרכה של הציונות הדתית ברבנות ירושלים ובשירותי הדת בעיר.

עם זאת, בשלב זה טרם הגיעו הגורמים העוסקים בנושא זה למסקנה מיהו הרב הספרדי בעל הסיכוי הגבוה ביותר להיבחר לעת עתה.

לערוץ 7 נודע, כי כחלק ממאמצים אלו נפגש לאחרונה המשנה לראש העיר ירושלים מטעם הבית היהודי, דב קלמנוביץ', עם הרב שמואל אליהו ששמו הוזכר בהקשר זה ועם הרב חיים אמסלם שכבר הגיש את מועמדותו באופן רשמי. 

נזכיר, כי גם הרב אריה שטרן, מועמד הציונות הדתית לכהונת הרב האשכנזי, כבר הגיש את מועמדותו, אולם התברר כי קיימת בעיה מסוימת עם תעודת הכושר לרב עיר בה הוא אוחז.

אנשיו של הרב שטרן מסרו בתגובה, כי "תעודת הכושר לרב עיר של הרב אושרה על ידי מחלקת הבחינות של הרבנות הראשית לישראל. גם אם ישנה בעיה מסוימת הרי שהיא טכנית, שולית ופתירה". לדבריהם, "מדובר בניסיון נוסף של הפוליטיקאים החרדים למנוע את בחירתו של הרב, שלא יצלח כמו כל הניסיונות הקודמים. הרה״ג אריה שטרן שליט"א יהיה רבה הראשי של ירושלים".