"הצהרונים יבוטלו? המונים ייצאו לרחובות"

במהלך דיון בכנסת הזהיר ראש עיריית בית שמש מקיצוץ דרמטי בצהרונים החרדיים. "לא תהיה עבודה. זה מצב לא נורמלי".

חיים לב , כ"ז באלול תשע"ד

משה אבוטבול
משה אבוטבול
צילום: פלאש 90

ועדת החינוך של הכנסת דנה היום (שני) בסוגיית הצהרונים תוך התייחסות לקיצוץ הדרמטי בשירותי הצהרונים במגזר החרדי.

במהלך הדיון, שהיה סוער במיוחד, הבהיר ראש עיריית בית שמש, משה אבוטבול, שייצג את הרשויות בדיון, כי הציבור החרדי לא ישתוק על ביטול הצהרונים או קיצוצם הדרמטי, שכן ציבור האמהות בקרב הציבור החרדי יתקשה לעמוד בו כלכלית.

"אם הצהרונים יבטלו", אמר אבוטבול, "ההמונים ייצאו לרחובות שכן לא תהיה עבודה. זה מצב לא נורמלי", אמר. בדיון ממשתתפים גם חברי הכנסת החרדים אורי מקלב, מנחם אליעזר מוזס, יעקב אשר וישראל אייכלר.

בשבוע שעבר פנה ח"כ משה גפני לראש הממשלה בנימין נתניהו על מנת שיתערב מיידית ובאופן אישי בנושא הקיצוץ בצהרונים.

גפני כתב לנתניהו, כי "הממשלה קיבלה החלטה על הפעלת צהרונים לגילאי 3-8 ברשויות המקומיות במצב סוציו אקונומי 1-3 ובירושלים, אך עתה נודע כי בממשלה ובמשרד החינוך במסגרת הקיצוצים במשרדי הממשלה השונים - דנים על צמצום דרסטי של הפרויקט הזה, אשר משמעותו הישירה היא - פגיעה חמורה בילדים ובהורים הנמצאים במעמד הביניים ובשכבות מוחלשות".

גפני הוסיף כי "אמירתך ואמירתם של שרים נוספים כי הממשלה הנוכחית תעשה הכל על מנת לעודד אנשים, גברים ונשים, לצאת לעבודה מעוררת גיחוך בשעה שהחלטה, באם תתקבל, לצמצום דרסטי של הצהרונים, בודאי שלא תעודד יציאה לעבודה, אלא תגרום לרבים לשוב הביתה ולהפסיק או לצמצם בשעות העבודה שלהם".

את מכתבו לראש הממשלה סיים גפני במילים: "אבקש את התערבותך הדחופה למנוע החלטה אומללה זו שעלולה לגרום נזק בטווח המיידי והארוך ומעידה על חוסר חשיבה הגיוני בסדרי העדיפות של הממשלה הנוכחית".