הליך פסול - תוצאה פסולה

יו"ר הקואליציה תוקף את הליך בחירת שופטי בג"ץ ומבקר במיוחד את ח"כ יצחק כהן שבמקום לפעול למינוי חרדי התיישר על פי המערכת.

שמעון כהן , כ"ז באלול תשע"ד

הועדה לבחירת שופטים. אתמול
הועדה לבחירת שופטים. אתמול
פלאש 90

בדברים חריפים מבקר יו"ר הקואליציה, חבר הכנסת יריב לוין, את הליך בחירתם של שופטי בג"ץ וקובע כי מדובר בתהליך פסול ומאידך גם בתוצאה פסולה.

ביקורת מיוחדת הוא שומר לחבר הועדה לבחירת שופטים, ח"כ יצחק כהן מש"ס שבמקום לפעול לשילוב משפטן חרדי בבית המשפט העליון התיישר עם המערכת.

"התהליך פסול והתוצאה פסולה", אומר לוין ובהתייחסו לאישיותם של השופטים שנבחרו, מני מזוז וענת ברון, אומר לוין כי מדובר ב"שני אנשים מאותו מילייה, מאותה השקפת עולם" כאלה שמוסיפים עוד מאותו גוון להרכב העליון הנוכחי שאינו מגוון גם כך.

כאמור, לוין רואה בבחירתם של השניים המשך ישיר לאופן בחירת השופטים. "אני לא מופתע", הוא אומר ומזכיר כי מאז יומו הראשון בכנסת הוא פועל לשינוי יסודי בהליך בחירת השופטים בישראל וזאת כחלק משינוי כולל במערכת המשפט.

בדבריו מזכיר לוין את עיקרי הליקויים שהוא מוצא בהליך. הכשל העיקרי לטעמו הוא היעדר השקיפות בהליך בחירתם של שופטים. לוין קובע כי כאשר אין שקיפות, אין פרוטוקול ואין מידע אודות הדברים שנאמרו בחדר הוועדה הסגור וממילא לא ניתן לדעת אילו שיקולים ואינטרסים הובילו לבחירת אדם זה או אחר. קל למערכת לשכפל את עצמה ולבחור את בני דמותה בלבד. "כשהדברים דברים בחשיכה הדבר מסייע למושכים בחוטים לדאוג שייבחרו מי שחפצים ביקרו".

לוין מזכיר את כוחם הבלעדי של שופטי בג"ץ בהרכב בחירת השופטים. מספרם בוועדה נותן בידיהם זכות ווטו וכאשר אליהם מתווספים נציגי לשכת עורכי הדין, שבדרך כלל חוברים אליהם, הרי שכוחם מתעצם. במקרה הנוכחי גם נציגי הכנסת חברו לתפיסתם של שופטי בג"ץ, "לצערי גם נציגי הכנסת אינם מאלה שבאים להיאבק על דרך אחרת והתוצאה הסופית מקוממת", אומר לוין.

באשר לחבר הכנסת יצחק כהן, איש ש"ס, מביע לוין אכזבה מיוחדת. "הייתה לי תקווה שידידי ח"כ יצחק כהן, אדם מוכשר שנבחר לוועדה, ישמיע קול זעקה וידרוש לשנות את התהליכים הפסולים ויעמוד על כך שימונה משפטן חרדי לעליון. לא יתכן שציבור גדול כל כך מודר, זה לא קרה, וחבר הכנסת כהן נותן לכך הכשר מסיבה לא ברורה".

נזכיר כי חבר הכנסת כהן הביע שביעות רצון מבחירתו של מני מזוז לעליון והגדיר את הבחירה כאקט היסטורי המתקן עוול ארוך שנים. זאת מאחר ומדובר בבחירת מועמד מזרחי. לוין מצידו מסכים שראוי ונכון לבחור שופטים מרקע מזרחי "אבל זה לא חזות הכול".

"הייתי מצפה לדרישה ברורה של גיוון המערכת. יש לנו מספיק מסוג השופטים שנבחרו הפעם. צריך יותר גוון יהודי, מסורתי וציוני כפי שהרוב של הציבור בישראל רוצה. במקום זה קיבלנו את הנצחת השיטה הקיימת של המיעוט השמאלי הרדיקאלי. אח"כ הציבור החרדי מקים זעקה בצדק רב על פסיקות שמקפחות אותו והנה נציגו לוקח חלק בכך".

חבר הכנסת לוין מוסיף ומתייחס להתנהלותו של חבר הכנסת כהן ומציין כי על אף פנייתו החזקה שמאלה מאז לא נכנסה מפלגתו לממשלה, היה מצפה ממנה לשיקולים אחרים כאשר מדובר ביכולת להשפיע על דמותו של בית המשפט העליון. "חבר הכנסת כהן לא מאושר מעמדות בג"צ בענייני עולם התורה והישיבות. אם לא היו לי ציפיות שייחלץ לטובת הציבור הימני לפחות הייתי מצפה שייחלץ לטובת הציבור שלו. זו אכזבה עבורי כי אני מעריך את עמדותיו כאדם מוכשר".

בהמשך הדברים נשאל כיצד קורה שארבעת נציגי הכנסת בוועדה לבחירת שופטים מניבים עמדה המנוגדת לעמדת מפלגת השלטון. כזכור הארבעה הם השרים לבני וארגן וחברי הכנסת כהן והרצוג. במציאות שכזו נותר השר ארדן בבדידות מזהרת אל מול חבריו לוועדה. לוין מסכים שאכן המציאות הפוליטית גרמה לבדידות הזו. "השיטה מביאה להרכב בעייתי של הבעיה והדבר הוחמר מהרגע שהשרה לבני קיבלה את תיק המשפטים". לטעמו המציאות בה מפלגת השלטון אינה יכולה להחזיק בתיק המשפטים בשל שיקולים פוליטיים וקואליציוניים כאלה ואחרים היא מציאות בלתי אפשרית שכן בין כלל הסמכויות שבידי שר המשפטים גם ראשות ועדת שרים לחקיקה המהווה צומת מכרעת בכל נושאי החקיקה. "אנחנו מתמודדים גם במישור הזה בבעיות בלתי נגמרות".

"הרבה מהבעיות מתחילות בכך שמפלגות אחרות מחזיקות במוקדי ההכרעה. כל עוד תימשך המגמה הזו לא נראה שיפור גדול בעניין הזה", אומר לוין ומעיר כי הכנסת הקודמת בהרכבה הקואליציוני הייתה יכולה לחולל שינויים מפליגים במערכת המשפט, אך ניסיונותיו להוביל מהלכים שכאלה, בין השאר בפעילות מול שר המשפטים דאז לא צלחו. עם זאת הוא מציין כי "הצלחנו לבלום את ההתדרדרות". להערכתו של לוין "חוסר האיזון וחוסר היכולת להביא את רחשי לב הציבור מתורגם לתעוזה גדולה יותר של השולטים במערכת", וכך נראה שהפער בין עמדות מערכת המשפט לעם הולך ומתרחב.