חילופי מפקדים באגף המודיעין - וידאו

בבסיס המודיעין במרכז הארץ מונה אלוף הרצי הלוי לתפקיד ראש אמ"ן. המפקד היוצא אלוף אביב כוכבי עובר לפקד על פיקוד הצפון.

ערוץ 7 , כ"ז באלול תשע"ד

חילופי ראש אמ''ן
חילופי ראש אמ''ן
צילום: דובר צה''ל

אלוף הרצי הלוי מונה היום (שני) לראש אגף המודיעין, בטקס שנערך בסיס ההדרכה של חיל המודיעין בגלילות. טקס החילופים נערך במעמד הרמטכ''ל רב-אלוף בני גנץ.

הלוי החליף בתפקידו את אלוף אביב כוכבי, אשר מילא תפקיד זה במהלך ארבע השנים האחרונות.

"במבט לאחור, ארבע השנים האחרונות עיצבו מחדש את המפה הגיאו-פוליטית של אזורנו והשפיעו באופן מכריע על האיומים הביטחוניים הסובבים אותנו", אמר גנץ. ''תהפוכות המזרח התיכון ממשיכות להכות גלים גם בתקופה הנוכחית. דוגמה ברורה לכך ראינו בחודשים האחרונים, עת יצאנו למערכה מורכבת ברצועת עזה מול ארגוני טרור שביקשו לפגוע באזרחינו ובשגרת חיינו.

לדבריו הרמטכ''ל, אויבינו – הן הותיקים והן החדשים, דוגמת ארגון "דאעש" – לא עומדים במקום. "הם מתקדמים, מתעדכנים, לומדים את הסביבה ומשנים את דפוסי הפעולה ואת שיטות הלחימה שלהם. אגף המודיעין נשא, ועודו נושא, באחריות הכבדה לזהות את ההתפתחויות אצל אויבנו ולפענח את השפעותיהן המיידיות והעתידיות על מדינת ישראל''.

רא''ל גנץ הדגיש כי עשייתם הנרחבת של אנשי המודיעין היא שסייעה לצה"ל להגיע להישגים ב"צוק איתן", "והיא שתמשיך להבטיח את העליונות המודיעינית של צה"ל".

צילום: דובר צה''ל

ראש אגף המודיעין היוצא, אלוף אביב כוכבי, אמר בטקס כי "אין לטעות מתקופות של שקט, ואין לתת להן להכהות את עוצמת האיומים. טמונים במזרח התיכון יסודות מערערים עמוקים, אשר פעם אחר פעם יגרמו לו לשוב ולהתלקח. נוכח כל אלו, חובה להמשיך ולהיערך תוך השקעה גוברת במודיעין, שתפקידו בלחימה המודרנית ובביטחון בכלל הולך ומתעצם.

"אין להסתפק באיסוף מודיעין, אלא יש לוודא שיגיע לאחרון האנשים שזקוק לו", הדגיש כוכבי. ''מרבית עשייתכם נסתרת, שוכנת מאחורי מסך כבד של חשאיות. אם היה ניתן להרים, ולו לרגע, את המסך, ולחשוף את הישגיכם מדי יום, היה עם ישראל גאה בכם. נפלה בחלקי זכות. זכות נדירה לפקד, כנראה, על אחד מהארגונים הטובים והמיוחדים בעולם. שילוב נדיר של יכולות מגוונות וייחודיות, עם אנשים מעולים, מוכשרים וערכיים, שלרבים מהם זוהי דרך חיים, והם ממוקדים במטרה החשובה מכל, הגנה על אזרחי מדינת ישראל".

ראש אגף המודיעין הנכנס, אלוף הרצי הלוי, פנה למפקדי וחיילי האגף. ''אתגרינו רבים הם. הם מתעצבים ומשתנים כל הזמן. המזרח התיכון נמצא בתהליך היסטורי של עיצוב מחדש, המשמעותי ביותר מאז התעצבו גבולותיו במחצית הראשונה של המאה הקודמת. גבולות נמחקים, מדינות מתבטלות, העזו לחרב, העזו לשלום וחיי אדם, כפי שנאמר בתפילת יום הכיפורים 'כאבק פורח וכחרס הנשבר'.

"אין לנו אלא לפעול מול כל אלה בפעולה משותפת בתוכנו, בשיתוף פעולה עמוק עם כלל הגופים בצה"ל ועם הארגונים העמיתים בקהילת המודיעין. נפעל בשותפות, תוך גילוי פתיחות וגמישות ומתוך צניעות המכירה בסופיותה של הידיעה ובאין סופיותה של אי הידיעה. בגודל האתגר בתפקיד זה, אני רואה יותר מכל דבר אחר את האנשים באגף המודיעין כמפתח להצלחתנו. כנות, שקיפות, ענייניות, אומץ ורעות יאפיינו את עשייתנו כאנשים וכמפקדים".

הרצי הלוי סיפר מעט על תקופת החפיפה. "הסתובבתי הרבה בשבועות האחרונים. במערכי אגף המודיעין השונים אנשים טובים, מוכשרים, חדורי מוטיבציה להוסיף, לעשות ולתרום לביטחון מדינת ישראל. לא כולם מכירים את שנעשה מאחורי הקלעים וטוב שכך, לא כולם יכולים להעריך זאת, ואנו נמשיך ונעשה שלא על מנת לזכות בהערכה ושתהיה תרומתנו משמעותית".