המדינה מאיצה את הרס בתי הבדואים

דיווח ב"הארץ": הבדואים מעריכים שהמינהל לוחץ עליהם לעבור לעיירת הקבע רמת נויעמה ממזרח לירושלים, ולכן הגביר הרס הבתים ב-E1.

עדו בן פורת , כ"ט באלול תשע"ד

כפר בדואי בנגב
כפר בדואי בנגב
אילוסטרציה. פלאש 90

עיתון "הארץ" מדווח הבוקר (רביעי) כי המינהל האזרחי הגביר מאז חודש אפריל האחרון את פעולות ההריסה של מבני המגורים השייכים לבדואים ממזרח לירושלים ובאזור E1 (מבשרת אדומים), המיועד להרחבה של מעלה אדומים.

בארבעה חודשים השנה שבהם בוצעו ההריסות, כמעט הוכפל מספר המבנים שהרס המינהל האזרחי ממזרח לירושלים, בהשוואה לשנת 2013 כולה.

מספר הבדואים שאיבדו את קורת הגג שלהם כמעט שולש, 156 לעומת 57. ב-2013 ההריסות בוצעו בשתי פעולות ואילו בארבעה חודשים ב–2014, ב-13 פעולות. בחודש ספטמבר הנוכחי ביצע המינהל האזחי פעולת הריסה אחת, ב-8 בחודש בחאן אל-אחמר שבאזור מעלה אדומים.

על פי הדיווח של עמירה הס ב"הארץ", הבדואים מעריכים שעם התקדמות תוכנית המינהל האזרחי לרכזם בעיירת־קבע, רמת נויעמה, מצפון ליריחו, הוא מעוניין להקשות עליהם וללחוץ עליהם להסכים למעבר ולכן הגביר את פעולות ההריסה.

"התוכנית היא לפנות אלפי בדואים החיים ב-23 קהילות ממזרח לירושלים וליישב אותם בעיירת קבע, יחד עם בני שבטים אחרים שמתגוררים באזור יריחו. פינוים יאפשר הרחבה של התנחלויות רבות, ובייחוד מעלה אדומים, קידר, כפר אדומים ומצפה יריחו", כותבת הס.