אם ירצה ה' - לא בגל"צ

גלי צה"ל דרשה להוריד מתשדיר את המילים "הרב אליהו'' ו-"אם ירצה ה'". בדברי הנימוק נכתב כי היה צורך להתאים את הטקסט לאופי הצבאי.

עדו בן פורת , כ"ט באלול תשע"ד

גלי צה"ל
גלי צה"ל
צילום: פלאש 90

תחנת הרדיו גלי צה"ל קבעה כי המילים "אם ירצה ה'" יוסרו מתשדיר הסליחות.

איגוד רבני הקהילות ע"ש הרב מרדכי אליהו זצ"ל, ביקש לשלב בשידורי התחנה פרסומת – תשדיר הקורא לציבור הרחב להשתתף בתפילת הסליחות המרכזית ובמעמד תקיעת שופר המונית, ביום שני שאחרי ראש השנה, ברחבת הכותל המערבי.

חברת ההפקה פנתה לקול ישראל (רשת ב') ולתחנת גלי צה"ל, כדי להסדיר את שיבוץ התשדיר, אולם מהנהלת התחנה נמסר כי יש להעביר את נוסח התשדיר לאישור קודם ההקלטה. אנשי הפרסום העבירו את הנוסח לאישור, וכשקיבלו אותו חזרה, גילו כי שמו של הרב אליהו הוסר, וכן המילים "אם ירצה ה'".

בדברי הנימוק של התחנה הצבאית לפסילת הטקסטים נאמר כי "מאחר ולפי חוק גלי צה"ל אנו יכולים לשדר תשדירי שירות שמטרתם מתן מידע, היינו צריכים לעדן את הנוסח כדי שיתאם לאופי הצבאי שלנו...". בדברים שצירפה רמ"ח שיווק ומדיה בגלי צה"ל, היא מדגישה שזה הנוסח שאושר "משפטית" ורק הוא מאושר להקלטה ושידור.

בתגובה, החליטו בועד רבני הקהילות שלא לפרסם בתחנת הרדיו של צה''ל את התשדיר לאירוע הסליחות והפנו את התקציב לכלי תקשורת אחרים.

חשוב לציין כי הנוסח המקורי של התשדיר הועבר גם לחברת שפ"מ, המנהלת את מערך הפרסומות בקול ישראל, הוא אושר ע"י קול ישראל ככתבו וכלשונו. 

‏"למרות שרוב הציבור בישראל מסורתי", אומר הרב עמיחי אליהו מנכ"ל איגוד רבני הקהילות. "תחנת הרדיו הצבאית לא מאפשרת לו להביע את אמונתו. צנזור אמירה שהיא חלק אינטגרלי משפת היומיום של דתיים, מסורתיים, חילונים וגם ערבים - היא כפיה אנטי דתית צורמת. אנחנו קוראים למאזיני גל"צ להמשיך להשתמש ב'ברוך ה'' וב'אם ירצה ה'".