חזרה בתשובה צבאית

ספר חדש המגולל את סיפור הניצחון הצה"לי במלחמת יום כיפור והשלכותיו המדיניות והאזוריות יילמד באקדמיות האמריקאיות.

שמעון כהן , ד' בתשרי תשע"ה

מלחמת יום הכיפורים: כוחות שיריון בצפון
מלחמת יום הכיפורים: כוחות שיריון בצפון
ארכיון צה"ל ומערכת הביטחון

לקחי הניצחון הדרמטי של צה"ל במלחמת יום כיפור יילמדו בספר חדש של האקדמיה האמריקאית. על הספר והניצחון שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם סא"ל במיל' אבי גור שתמונות שצילם במהלך הלחימה מעטרות את הספר החדש.

נזכיר כי גור עמל בתקופה האחרונה להטמעת ניצחון מלחמת יום כיפור במערכת החינוך ובצה"ל. זאת תוך כדי שיעורים, הרצאות, מערכי שיעור ושיחות שהוא מקיים עם מקבלי החלטות בצבא ובמערכת החינוך.

סא"ל גור מציין כי המלחמה החלה בי' בתשרי, יום הכיפורים, אך הסתיימה בכ"ח בתשרי באופן אחר לחלוטין מהאופן בו החלה. אם ההתחלה התאפיינה בהיערכות כושלת ולקויה הרי שבכ"ח בתשרי שלט צה"ל באוויר בים וביבשה כאשר לאויב המצרי עשרים אלף הרוגים, 35,000 פצועים, 8,800 שבויים מצריים בידי צה"ל, 500 מטוסים שהופלו, 2200 טנקים שנפגעו, 43 צוללות שנפגעו ועוד. זאת לבד מכיתור הארמיה השלישית – 30,000 חיילים מצרים המכותרים על ידי צה"ל בגזרה הדרומית של תעלת סואץ, כיתור שבוצע בפיקודו של מפקד החטיבה דאז דן שומרון, לימים הרמטכ"ל, כיתור שאותו הוא רואה כאירוע המכונן של המלחמה.

כאמור, בימים אלה מושק בארצות הברית ספר חדש המגולל את סיפורו של הניצחון ההוא, 'חיילים בסיני' שמו, ספר שנכתב בידי האלוף במיל' ד"ר עמנואל סקאל שראיין אישים ומפקדים בצבא הישראלי ובמדיניות החוץ הישראלית והאמריקאית. הספר מתבונן ברמת החייל הבודד וברמה הכללית ויילמד באוניברסיטאות בארצות הברית.

גור מציין בדבריו כי המלחמה מעניקה אלמנט של קנה מידה עולמי בהיסטוריה הצבאית, כלשונו, ומלחמת יום כיפור נלמדת באקדמיות בכל העולם. "זו מלחמה שהחלה במצב הקשה ביותר והסתיימה במצב שבו עבור המתבוננים מבחוץ ברור לחלוטין הניצחון המוחץ של צה"ל".

על הספר החדש מספר סא"ל גור כי הוא נחתם בכמה תובנות משמעותיות ובהן הקביעה שהניצחונות וההישגים במלחמה הם הובילו להסכם השלום עם מצרים. גור מציין כי ספרו של סאדאת מלמד שבעקבות המלחמה הוחלט שם לעבור מהצד הסובייטי לצד האמריקאי ומאחר וישראל הייתה בעלת ברית של ארה"ב נוצר מצב שבו ניתן היה לסגור הסכם עם ארה"ב ועם ישראל. לדברי גור התובנה של סאדאת הייתה שאם לא עלה בידו לנצח את ישראל למרות נקודת הפתיחה המוצלחת מאוד מבחינתו והגרועה מאוד מבחינתה של ישראל הרי שאין מנוס אלא לפעול באפיק השלום ובאפיק זה ישיגו את סיני.

עוד הוא מזכיר כי צליחת התעלה הובילה למשבר אמון משמעותי וחריף בין סאדאת לדיווחים שאותם קיבל מהדרג הצבאי. הדבר הוביל לעימותים ישירים בינו לבין הרמטכ"ל המצרי שבמהלך המלחמה הודח.

כמו כן, הוא מציין, ברית המועצות שראתה שבת בריתה, מצרים, אינה נוחלת ניצחון, איימה בנשק גרעיני על האמריקאים, איום ראשון מסוגו שגם הוא לא מנע את ניצחונה של ישראל.

האלוף סקאל מנתח בספרו את מהלכי המלחמה וקובע כי עלינו להיות נכונים וערוכים להמשך המלחמה למען המדינה והעם היהודי שכן אתגר המלחמות לא הסתיים.

"אין כמו יום כיפור כיום שבו אנחנו מצווים להכות על חטא, אין כיום כיפור כיום שבו אנחנו מצווים להודות בחטאים שלנו, יום שבו ניזכר במלחמה הזו שבה כאשר הודינו בחטאים שלנו והתגברנו עליהם אז נחלנו את הניצחון הגדול ביום כ"ח בתשרי", מגדיר סא"ל גור את לקחי המלחמה.