"נהיינו אחרים. בוגרים ומפוכחים יותר"

תא"ל (מיל') הרב אביחי רונצקי, משתף בלקח העיקרי אותו לקחו הוא ובני דורו משדות הקרב של מלחמת יום הכיפורים.

ידידיה בן אור , ה' בתשרי תשע"ה

מלחמת יום הכיפורים: כוחות שיריון בצפון
מלחמת יום הכיפורים: כוחות שיריון בצפון
ארכיון צה"ל ומערכת הביטחון

תא"ל (מיל') הרב אביחי רונצקי, ראש ישיבת איתמר, התייחס הבוקר (שני) בדף הפייסבוק שלו ללקח המרכזי שלו ממלחמת יום הכיפורים, לקראת מלאת 41 שנה לפרוץ המלחמה בשבת הקרובה.

"השנה שבת ויום הכיפורים מתלכדים ליום אחד, ממש כשם שהיה לפני 42 שנים בסערת המלחמה במדבריות סיני ומישורי רמת הגולן", ציין הרב רונצקי.

לדברי הרב רונצקי, "מאז אותם ימים נוראים, חברי ואנוכי, מפקדים ולוחמים, נהפכנו לאנשים אחרים משהיינו קודם. משפטים כדוגמת - מה שרואים מכאן לא רואים משם שנאמרים בארשת פנים רצינית, מתקבלים אצלנו בפקפוק רב, ובכלל האמירות הנחרצות ובעלות טון של סמכותיות שיוצאות מפי קברניטי המדינה, אנו מטילים בהן ספק רב".

"אכן כלל גדול בחיים למדנו באותם ימים, כשחברינו המתים היו מוטלים לפנינו", הוסיף הרב רונצקי, "הטל ספק! גם אם הדבר יצא מפי גדולים, חכמים ונבונים ממך. שאל שאלות שמטרידות את מנוחתך, בקש תשובות ללא משוא פנים. אל תרפה מכך. דע, שלעתים גורלך וגורל מדינתך תלוי באי עמידתך מן הצד, בערעור שלך על המוסכמות, על הרוח הנושבת במסדרונות האליטות החברתיות".

"בשבת קודש, יום הכיפורים תשל"ד, בלב הישימון בואכה תעלת סואץ, שמי תכלת ושמש בוהקת באמצע השמים – שאגת מטוסי הקרב המצריים ומטר פגזי מטחי האויב, סילק אחת ולתמיד את תמימות נעורינו", סיפר הרב רונצקי. "נהיינו אחרים. בוגרים ומפוכחים יותר ובעיקר לא מאמינים לאמירות שמראות מצג בטוח, חד וחסר פשרות. נוכחנו לדעת בדם חברינו, שלעתים הכל הוא מצג שווא שאין תוכו כדברו".

הרב רונצקי הוסיף, כי "אילו לא החשנו אז, יתכן שרעידת האדמה של שנת תשל"ד (1973) הייתה נחסכת מאיתנו. מוטל עלינו, בני אותה המלחמה להעביר את לפיד החקירה והדרישה בסוגיות הלאומיות לדור שלא ידע את מה שאנו ראינו. להיות בעצמנו אנשי אמת, ללא מורא מוסכמות חברה ואדם, כי בנפשנו הדבר".