דב חנין עונה לשר שמיר

"אם הממשלה רוצה לסייע לנשים הבדואיות הפסיקו לראותן כאיום דמוגרפי", הגיב חנין לדברי שמיר ולפיהם יש להגביל את נישואי הבדואים.

חזקי ברוך , ה' בתשרי תשע"ה

מזהיר. חנין
מזהיר. חנין
פלאש 90

ח"כ דב חנין (חד"ש) הגיב היום (שני) לדברי שר החקלאות יאיר שמיר ולפיהם על המדינה להגביל את מספר הנשים להן נישאים הגברים במגזר הבדואי, כדי להגביל את הילודה ולהעלות את רמת החיים.

חנין אמר כי אם הממשלה מעוניינת לעזור לנשים הבדואיות אפשר להתחיל מלהקים גנים בכפרים ופנה בעניין לשר החינוך.

לדבריו, "פוליגמיה היא אכן תופעה בעייתית הפוגעת קשות גם בנשים וגם בילדים, שרבים מהם נותרים חסרי מעמד וזכויות. אבל כדי באמת להילחם בפוליגמיה צריך להתחיל להתייחס לבדואים כאזרחים ולא כאיום דמוגרפי. צריך להפסיק להחזיק אותם תחת איום מתמיד של הריסת בתיהם וללא שירותים רווחה, חינוך ובריאות בסיסיים".


"רוצים לסייע לנשים בדואיות ולאפשר להן עצמאות ויציאה לעבודה? התחילו, למשל, להקים גני ילדים בכפרים הבדואים. היום המצב הוא שרוב הילדים בכפרים הבדואים פוגשים את מערכת החינוך בפעם הראשונה כשהם מגיעים לכיתה א'. ומה קורה היום כשהורים בדואים מנסים ליצור פתרונות בעצמם?

"ההורים בכפר המוכר אבו-תלול, הקימו לפני חמש שנים בעצמם גן ילדים שכונתי. הגן בנוי באופן הטוב ביותר, אם כי אי אפשר לקבל אישור בנייה למבנה בגלל הסחבת בהסדר התכנון של הכפרים על ידי רשויות המדינה. מאז פנו ההורים מספר פעמים למשרד החינוך בבקשה שייקח אחריות לניהול הגן, שעלויות הפעלתו גבוהות מידי עבורם".

לדבריו משרד החינוך סרב בגלל שלמבנה אין היתר. "ההורים לא יוכלו להמשיך ולהפעיל את הגן לבדם. הילדים והאמהות ישלמו את המחיר. פניתי היום לשר החינוך בבקשה כי יפעל ללא דיחוי לקחת אחריות על גן זה ועל עוד גנים רבים כאלה. כך תראה דאגה אמיתית לנשים בדואיות. זה יהיה צעד קטן-גדול ראשון בכיוון הנכון".