עשרת הימים: מכבי הפסידה תואר שני ברציפות

תוך עשרה ימים בלבד הפסידו הצהובים אלופי אירופה, תואר שני. אחרי גביע ווינר, אתמול הפסידו גם את הגביע הביניבשתי. שינויים בקרוב?

נרי וייס , ה' בתשרי תשע"ה

מי יפנה את מקומו?
מי יפנה את מקומו?
אודי ציטיאט

התחזיות מתממשות. העונה הרשמית עוד לא התחילה וכבר מכבי תל אביב במשבר. את הסימנים למשבר אפשר לראות היטב על פניהם של השחקנים וגם על אלה של ההנהלה, אך מעל כולם עולה גיא גודס.

גודס כזכור, מונה בסיומה של העונה שעברה למאמן הראשי במכבי, במקומו של דייויד בלאט שעבר לאמן את קליבלנד ב-NBA. גודס מונה לעמדת המאמן הראשי לאחר ששימש כעוזר במועדון הצהוב במשך 6 העונות האחרונות, במכבי הבהירו אז כי "אנחנו רואים את גיא בעמדת המאמן הראשי למשך מספר שנים". הצהרות לחוד ומעשים לחוד, ראשי המועדון הצהוב חששו מחוסר ניסיונו של גודס באימון מועדון כדורסל כמו מכבי ת"א, ובמהלך מפתיע ביותר מינו לצידו את פיני גרשון המיתולוגי לעוזרו.

מינויו של גרשון התמיה רבים בכדורסל הישראלי ובכלל, ולמרות זאת טרחו פיני את גודס וכן ראשי ההנהלה הצהובה להודיע קבל עם ועדה "לעולם פיני לא יחליף את גיא, הוא פה בכדי לעזור".

אבל אפילו הבכירים ביותר בהנהלת הצהובים לא ציפו כי בתוך עשרה ימים תפסיד אלופת אירופה שני תארים בטוחים. הראשון, גביע ווינר בכדורסל, היה ליריבה השנואה והמרה הפועל ירושלים ועוד בהיכלה החדש אל מול עשרות אלפים של קהל אדום. כבר ההפסד הזה גרם לתחושה לא טובה בהנהלה הצהובה, אך גם הם ידעו כי תואר זה אינו אומר כלום על הקבוצה, מה גם שההפסד הגיע בתום מאבק צמוד ומותח ובהפרש של 3 נקודות.

ימים בודדים אחרי גמר הגביע טסו הצהובים אל גמר הגביע הבין יבשתי שהתקיים בברזיל ושם פגשו את אלופת ברזיל, פלמנגו. אם את המשחק הראשון ניצחו הצהובים בשיניים הודות לג'רמי פארגו הנפלא בתוצאה 69:66, אזי המשחק השני היה אחר לגמרי.

הצהובים כבר פיגרו בהרבה מהמארחים מברזיל, אך שוב פארגו היה זה שלקח את המושכות וניסה להציל את האלופה האירופית. הודות לו זה נגמר "רק" ב-13 הפרש, 90:77. הצהובים הפסידו בהפרש גדול יותר מזה שניצחו במשחק הראשון והגביע השני השנה גם הוא התפספס להם.

הפסד זה בעצם היה הקש ששבר את גב הגמל מבחינת המועדון המכבי ששואף תמיד לניצחונות אפילו במשחקי אימון. כעת חושבים במכבי על היום שאחרי.

"כמובן שהדבר שבלט יותר מכל הוא החיסרון של סנטר" אומר גורם במכבי. לפי אותו גורם, מסתמן כי אלכס מאריץ' שהגיע בחטף במקומו של סופו שחורציאניטיס שנותח בעינו וייעדר זמן רב, עשוי להיחתך כבר בימים הקרובים.

מעניין יהיה לראות מי יבוא במקומו של מאריץ' אם ייחתך מהקבוצה, שכן מרבית הסנטרים הטובים באירופה כבר חתומים בקבוצות, ומכבי לא יכולים להרשות לעצמם להמר שוב על סנטר. לא רק זאת, אלא שההיסטוריה של המשולש מכבי-סנטרים-תוך כדי עונה לא מהווה חדשות טובות עבור הצהובים. כמה וכמה שמות שלא הצליחו במכבי הגיעו לקבוצה סמוך לפתיחת העונה, זאת בנוסף לכך שלא כל יום אפשר למצוא סנטר טוב במחיר נמוך אותו מוכנה מכבי לשלם.

מלבד עמדת הסנטר, העמדה שמהווה גם היא בעיה עבור הצהובים היא עמדת הקלעי, עמדה מספר 3. דווין סמית' חוזר מפציעה וקשה עליו החזרה, גיא פניני לא יכול לבדו, ונייט לינהארט מסתמן כרכש הכי גרוע של מכבי בשנים האחרונות.

רבים הרימו גבה כשמכבי הודיעה שהחתימה את השחקן ששיחק בליגה השניה באיטליה, אך מצד שני אולי במחלקת הסקאוטינג יודעים משהו שלא רואים מביצועי השחקן ביוטיוב. 

אחרי שלושה משחקים אפשר להגיד בפה מלא: הביצועים החד גונים של השחקן ביוטיוב רק מחמיאים לו. עכשיו גם במכבי יודעים את זה ונראה שגם הוא עשוי להיחתך במהרה. הדבר היחיד שישאיר אותו במדים הצהובים יהיה תג המחיר הנמוך שלו שיכול בעתיד להכניס למועדון התל אביבי סכום לא מבוטל של כסף. ככה זה אצלהם, כסף הוא חלק מהמשחק.

אז מי אם לא לינהארט? התשובה היא אחת: דייויד בלו. כן כן, ראשי הצהובים בונים על כך שאולי יצליחו לשכנע את הקלע המדהים לחזור שוב מהודעת פרישתו לאחר שעשה זאת בעונה הקודמת. פגישה כבר נקבעה בין הצדדים, ובמהלך משחקי הראווה של הצהובים בארצות הברית במהלך השבועיים הקרובים עשויים להיפגש הצדדים.

אז משרתו של גודס עדיין לא בסיכון, אך אם יימשכו רצף ההפסדים אין זה מן הנמנע שבקרוב נראה מישהו אחר עומד על הקווים הצהובים כחולים. ואולי הוא לא יבוא מרחוק כל כך, גרשון כבר אמרנו? 


‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il