160 הוגי דעות אשכנזים, רק ספרדי אחד

סגן השר לשירותי דת שיגר מכתב חריף לשר החינוך פירון בו הוא קובל על "העלמת" הציבור המזרחי מחוברת לימוד למבחני הבגרות.

ניר הר זהב , ה' בתשרי תשע"ה

הרב אלי בן דהן
הרב אלי בן דהן
צילום: פלאש 90

בעקבות "העלמת" הוגי הדעות והרבנים של יהודי עדות-המזרח מחוברת הלימוד 'גאולה ואמונה' במסגרת לימודי מחשבת ישראל לבחינת הבגרות, שיגר סגן השר הרב אלי בן דהן מכתב חריף לשר החינוך הרב שי פירון, ואף המליץ לו על הוגי דעות שראויים להיכנס לספרי הלימוד.

בדיקה שנערכה בעמותת הדסים הפועלת נגד אפליית עדות המזרח, גילתה את העיוות בייצוג הספרדים.

"מתוך כלל חכמי ישראל המוזכרים בחוברת 'גאולה ואמונה' בתקופת האחרונים, מופיע רק הרב בן ציון מאיר חי עוזיאל לעומת 160 רבנים יוצאי אשכנז, וללא אזכורים לחכמים רבים אשר הצמיחה יהדות ספרד לאורך הדורות ואשר אנו לומדים את דבריהם עד היום״, כתב הרב בן דהן.

סגן השר קרא לשר פירון לחשוף את בני הנוער לאוצרות הבלומים של יהדות ספרד, כלשונו, שבאופן טבעי תמכה בציונות ובהקמת המדינה. "לציין למשל את העובדה כי לעומת חכמי אשכנז, כל הוויכוחים שהיו קיימים אצלה סביב היחס לעלייה לארץ והמפעל הציוני, לא היו קיימים שם".

לדברי סגן השר בן דהן, אצל חכמי ספרד בתקופות האחרונות התמיכה במפעל הציוני הייתה דבר טבעי. "בספר "אתחלתא היא" שחובר על ידי הרב יצחק דדון תוכל למצוא שפע של מידע על חכמי יהדות ספרד לאורך הדורות, אשר תמכו בתהליך הגאולה ובהקמת המדינה, ביניהם גם הרב כלפון הכהן, הרב חיים דוד הלוי מחבר הקיצור שולחן ערוך, הרב יוסף משאש, הרב בן איש חי, הרב מניטו (הרב יהודה ליאון אשכנזי) ועוד רבים".

בסיום מכתבו ''עקץ'' הרב בן דהן את שר החינוך. "אני סבור כי מסר של אחדות, קרוב לבבות וכיבוד כל אדם באשר הוא מוצאו, מתחיל בנתינת משקל שווה ככל האפשר בלימוד המורשת וההיסטוריה של עמנו".