'בלי דילים, שני רבנים ציוניים בבירה'

פרופ' אשר כהן לערוץ 7: אין צורך בדיל עם החרדים. אם הם היו יכולים היו מעיפים את הציונות הדתית.

שמעון כהן , ז' בתשרי תשע"ה

פרופ' אשר כהן
פרופ' אשר כהן
ניסים לב

הבחירות לרבנות ירושלים מתקרבות, גם אם בשקט ציבורי יחסי. בפוסט קצר שפרסם בדף הפייסבוק שלו קרא הפרופ' אשר כהן, איש המחלקה למדעי המדינה באוניברסיטת בר אילן, להנהגה הפוליטית של הציונות הדתית שלא לפנות לאפיק הדילים עם הציבור החרדי, אפיק של רב אשכנזי ציוני דתי ורב ספרדי חרדי, אלא לקדם מהלך לבחירתם של שני רבנים ציוניים דתיים.

בקריאתו ציין פרופ' כהן כמועמדים ראויים לתפקידים את הרב אריה שטרן, מועמד הציונות הדתית לתפקיד בשנים האחרונות, ואת הרב חיים אמסלם שהצטרף למרוץ לפני שבועות אחדים. 

בראיון ליומן ערוץ 7 אומר הפרופ' כהן כי מבדיקות שונות עולה כי אכן יש סיכוי לקידום מהלך שכזה ובעוד בבחירות לרבנות הראשית קיים גוף בוחר גדול ועתיר אינטרסים הרי שבמקרה הבחירות לרבנות ירושלים הגוף הבוחר זוכה להשפעה רבה של משרד הדתות הנתון בשליטת הבית היהודי. "צריך לתקן את הטעות של הרבנות הראשית וללכת בכל הכוח לכיוון של שני רבנים ציונים דתיים, בלי עסקאות ובלי דילים".

כשנשאל פרופ' כהן אם אין טעם בגישתם של הסוברים כי מן הראוי לקיים כל מהלך פוליטי בהתחשב ב"אחות הפוליטית" דהיינו הציבוריות החרדית, אומר כהן כי "כל עוד היה כוח חרדי גדול משולב של ש"ס ויהדות התורה הייתה הדרה מובהקת של רבנים ציונים דתיים. אנחנו מדברים כל הזמן על הרצון להיות גשר, אבל צריך לתקן זאת".

לדבריו בחינה של המציאות בשטח מגלה פער עמוק בין ההנהגה הרבנית של ערים בישראל לבין האוכלוסייה מגלה כי אין פרופורציה בין הרבנים לציונות הדתית, כלשונו. "הגיע הזמן לתקן את מה שקרה במשך שנות דור".

עוד מוסיף פרופ' כהן ומעיר כי לו המציאות הייתה הפוכה ברור כיצד הייתה נוהגת ההנהגה החרדית. "מה היה קורה אם היה להיפך? אם הם היו יכולים להעיף את הציונות הדתית הם היו עושים זאת בלי להניד עפעף. משרד הדתות כיום בידי הציונות הדתית ואין סיבה שלא לקדם מהלך של שני רבנים ציוניים".

פרופ' כהן נשאל אם לא נכון היה למתן את האמירה החדה מול הציבור החרדי בקריאה להנהגת רב ראשי אחד לעיר ירושלים, ובכך יוכרע כי רב ציוני דתי אחד הוא היחיד הנבחר. לדבריו, עמדתו בסוגיה זו היא ש"אין צורך בשני רבנים, אבל לא זו השאלה. המציאות כעת היא שעומדים לבחור שני רבנים ומשזה המצב הוא כזה למה אני צריך לוותר? ששניהם יהיו ציונים דתיים".

על החלטתו לנקוט דווקא בשמותיהם של הרב שטרן והרב אמסלם אומר כהן כי הרב אמסלם מחובר לירושלים בניגוד לרב שמואל אליהו המוצב גם הוא כמועמד, אם כי כשדובר בעבר במועמדות הרב אליהו הביע את תמיכתו, אך כאשר גם הרב אמסלם מועמד הוא מצדד במועמדות זו. "נכון לעכשיו במציאות שנוצרה, הרב אמסלם מוביל קו בנושא הגיור, קו של מתינות וכו', יציאת חרדים לעבודה, קו מתון והוא רב ראוי מאוד לתפקיד".

לטעמו של פרופ' כהן אין מקום לשקול במכלול השיקולים אם מועמדות הרב אמסלם מהווה "סדין אדום" בעיני הציבור החרדי. הוא מזכיר כי "לחרדים, על כל קבוצותיהם, יש להם את הרבנים שלהם. הם הרי לא עומדים לבחור ברב שבאמת הם יפנו אליו בשאלה. הם ישאלו את הרב או האדמו"ר שלהם, ולכן זה שהבחירה הזו תוביל לנתק עם הציבור של ש"ס לא צריך להפריע. הקו שמוביל הרב אמסלם מאוד תואם את הציונות הדתית במגוון סוגיות".

עוד הוסיף והעיר כהן כי בחינה של רבני כלל הערים והרשויות המקומיות תגלה כי אין התאמה בין רוחו של הציבור בכל מקום לבין אופיו של הרב ולעיתים הציבור גם מתנגד לעמדותיו, למשל בנושא היתר המכירה, והדבר אינו מונע את מינוי לכהונה זו.

לפי שעה לא פרס פרופ' כהן את משנתו ועמדותיו בפני פוליטיקאים בציונות הדתי, אך לדבריו בכוונתו לעשות זאת בימים הקרובים, מעט הימים שנותרו עד ליום הבחירות עצמו.