תקציב 2015: אין בניית בתי כנסת ומקוואות

כחלק מתכניתו של שר האוצר, תקציב 2015 יקוצץ ב-3.7 מליארד ש"ח ויביא להפסקת המימון לבניית בתי כנסת ומקוואות למשך שנתיים.

חזקי ברוך , ז' בתשרי תשע"ה

יאיר לפיד
יאיר לפיד
פלאש 90

שר האוצר, יאיר לפיד, מתכוון לקצץ באופן נרחב בתקציב המשרדים לשנת 2015.

הקיצוץ יעמוד על 3.7 מיליארד ש"ח כאשר מיליארד ש"ח יופחתו מתקציבי התחבורה, השיכון ומתקציב בנייה של בתי ספר, בתמורה להעברת מיליארד שקל מהכנסות הקרן הקיימת לישראל לאותן מטרות.

על פי מסמך ההסדרים התוכנית להפעלת יום חינוך ארוך בבתי ספר תידחה בחמש שנים עד ליישומה המלאה וההורים יצטרכו לשלם עוד עשרות שקלים בחודש לצורך מימון צהרונים בבתי הספר, עד לרמה של 90 שקלים, על פי מבחני ההכנסה של ההורים.

צעירים עד גיל 30 יקבלו דמי אבטלה, רק לאחר עבודה רצופה של שנתיים. ויחול שינוי במפת זיכויי המס ליישובים בפריפריה, תוך שיטת ניקוד חדשה, כך שאלה ינועו בין חמישה לתשעה אחוזים.

עוד עולה כי האגרות להנפקת דרכונים, שגם כך מגיעות תלונות על מחירן, יתייקרו בסכומים שינועו בין 50 ל-100 שקלים.

המענקים שיינתנו להתיישבות ביהודה ושומרון עקב החלטה על הקפאת בנייה יופחתו ויופסק המימון לבניית בתי כנסת ומקוואות בשנתיים הקרובות.

גם משרד השיכון ייפגע ותקציבו יקוצץ ב-16 מיליון ש"ח והשתתפות האוצר במיגון מבנים מפני רעידות אדמה תופחת בעשרות מיליונים.

בתגובה להצעת התקציב אמר יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי  (הבית היהודי) כי "המשק בהאטה והצפייה שהייתה לי מחוק ההסדרים היא שהוא יציג בתוכו רפורמות ומנועים מחוללי צמיחה שיכולו להצעיד את המשק לצמיחה מחודשת. מעיון ראשוני חוק ההסדרים לצערי כפי שהוא אינו מסוגל לכסות את הפער הגדול שנמצא בתקציב בין ההוצאות להכנסות".

"אני אוביל מקצה שיפורים בחוק ההסדרים כדי לשפרו לטובת אזרחי המדינה וכלכלתה ואני שמח שהצלחתי למנוע הרבה מאוד גזירות משמעותיות שכוונו לפגוע בעולמה החינוכי והדתי של הציונות הדתית וכן גזירות שכוונו לפגוע בהתיישבות".