תרגול חדירה ליישוב עפרה

בתרגיל החטיבתי לקחו חלק כלל אגפי חטיבת בנימין, מהכוחות הלוחמים ועד אנשי המודיעין והתקשוב שנפרשו לכל אורך היישוב.

עוזי ברוך , ח' בתשרי תשע"ה

התרגיל אמש
התרגיל אמש
דובר צה"ל

כוחות צה"ל בפיקוד חטיבת בנימין ביצעו אמש (רביעי) תרגיל חטיבתי המדמה חדירה ליישוב עפרה בבנימין.

חיילים מחטיבת הצנחנים, יחידת דובדבן, כוחות חילוץ והצלה של פיקוד העורף וגדוד התותחנים הגזרתי חלשו על כלל היישוב במסגרת תרגיל חטיבתי של החטיבה המרחבית בנימין.

התרגיל דימה מקרה של חדירה ליישוב ונערך תחת פיקודו של מפקד חטיבת בנימין, אל"ם ישראל שומר. "החטיבה עסקה כולה בתרגול למען היעד החשוב ביותר- הגנה על תושבי הגזרה. בתרגיל דימו הכוחות חדירה ליישוב וניהלו אירוע מורכב", אמר המח"ט.

התרחיש, שהחל בהתרעה מודיעינית על כוונת פעילי טרור לבצע חדירה ליישוב, המשיך בהגברת הכוננות ועיבוי הכוחות ביישוב ולבסוף גם במגע של כוחות צה"ל עם חוליית מחבלים מדומים שהצליחה לחדור לעפרה.

בצה"ל מספרים כי התגובה לאירוע הייתה מיידית, ולקחו בה חלק מחלקת הביטחון של המועצה וכוח ההגמ"ר של היישוב- הרבש"צ וכיתת הכוננות- שקפצו ותפעלו את האירוע עד להגעת הכוח.

בהקשר זה אמר המח"ט כי "התרגיל הוכיח את חשיבותם של הרבש"צים וכיתות הכוננות כגורם מכריע במהירות התגובה שלנו. אין תחליף להכרות של תושבי היישוב עצמו עם המשפחות, המוסדות והרחובות, מה שמאפשר לנו לחתור למגע בצורה מיטבית". "תחת אש" פעלו הכוחות עד לסיכול החוליה והתרגיל סוכם כ"חוויה משמעותית וחשובה בחיזוק האחיזה שלנו בשטח והיכולת שלנו להתמודד בעתיד עם אירוע מורכב.

''התרגיל מגיע על רקע דבריו של המח"ט על עלייה מסוימת בכמות האירועים סביב היישובים", כלשונו. "עם זאת, אנו לא מזהים את העלייה כמגמה ברורה ומכוונת". על פי המח"ט, "צה"ל מתייחס לכל אירוע חדירה כפח"עי מתוך ההבנה שאנו לא רוצים להיות מופתעים".