‫אלפי נשים שרו עם אמהות החטופים - תמונות‬

5,000 נשים ונערות השתתפו השבוע בעצרת הסליחות בחברון. איריס יפרח, רחלי פרנקל ובת-גלים שער לא הותירו עין אחת יבשה.

אורלי הררי , ט' בתשרי תשע"ה

אמהות החטופים ומאיה מורנו
אמהות החטופים ומאיה מורנו
צילום: יונתן הלפרין

5,000 נשים ונערות הגיעו ביום רביעי השבוע לעצרת סליחות מרגשת במערת המכפלה.

את ההופעה פתחה מנחת האירוע, מאיה אוחנה-מורנו, אלמנתו של עמנואל מורנו הי"ד. היא הזמינה לבמה את הזמרת רוחמה בן יוסף, שריגשה את הקהל בשיריה.

בהמשך, אחת אחרי השניה עלו אמהות הנערים החטופים, איריס יפרח, רחלי פרנקל ובת-גלים שער, שסיפרו לקהל על ההתמודדות, הכאב והאמונה. לא נותרה עין אחת יבשה.

איריס, בת-גלים ורחלי, הביעו כל אחת במילותיה את הקשר שלה לחברון, את הקשר של בנה למקום, אם בדברים שאמר או במכתבים שכתב. לסיום, עלו שלוש האמהות לבמה, ובחיבוק משותף עם מאיה מורנו, שרו לצלילי נגינתה של רוחמה בן יוסף.

האמהות רקדו עם אלפי הנערות שהתרגשו מעוצמותיהן והמעמד. הערב הסתיים בשיעור שהעבירה הרבנית צביה אליהו לבנות בשדה המכפלה ולאחר מכן אמרה איתן סליחות.

בתחילת האירוע, לאחר שהתקיימו סיורי הסליחות לציבור הרחב עם מדריכי מדרשת חברון, נפגשו בת-גלים, רחלי ואיריס עם סמח"ט חברון, אביב דורות, שסיפר להן על המאמצים הרבים שנעשו מצד החיילים, למציאת המחבלים שביצעו את החטיפה ואת רצח הנערים.

הנשים הודו לכל המשתתפים במבצע על כל צדדיו. "אין אף מילה שיכולה להביע את התודה שאנחנו רוצות להגיד לכם", אמרה רחלי פרנקל, ובת-גלים שער המשיכה, "התחושה שהצבא לקח את זה במלוא הרצינות ואנשים התגייסו ובאמת חיפשו את האחים שלהם היתה מדהימה מההתחלה, ונתנה לנו כהורים את הנחת לדעת שהם בידיים הכי טובות".

בסוף הערב סיכמה שער את החוויה ואמרה כי "היה ערב מרומם, יישר כוח למארגנים, יישר כוח לקהל המדהים, לנשים מקסימות ובנות מדהימות שהגיעו כדי להתכונן ליום-כיפור, באמת זכינו".

לשאלה האם היא סולחת, לקראת יום הכיפורים, לגורמי המשטרה שהיו מעורבים באירוע, היא אמרה: "אין בנו כעס כלפי אף גורם, ברוך השם אין ייסורי מצפון באירוע שלנו, הכל נגזר מיד ומלמעלה. אין כעס על אף אחד. אני חושבת שכל אחד צריך להסיק את המסקנות שלו ולעשות את העבודה שלו כמו שצריך, ואני יודעת ובטוחה שזה מה שהגורמים עושים". 

אשי הורוביץ, ממארגני האירוע, סיכם ואמר כי "אין דבר יפה יותר מלצפות בהמוני בית ישראל נוהרים למקום הקדוש הזה, ובזמן הקדוש והחשוב הזה. השקענו במעמד הזה ואין ספק שהרבנים, האבות, האמהות ושאר המשתתפים, הצליחו להביא את הקהל לתחושות טובות ומרוממות".

צילום: יונתן הלפריןטוען....