בנט: פוטנציאל אנושי מדהים שטרם מוצה

משרד הכלכלה פרסם מכרז להפעלת התוכנית לעידוד שילוב אקדמאים ערבים, דרוזים וצ'רקסים בתעשיית ההייטק.

ידידיה בן אור , י"א בתשרי תשע"ה

בנט בועידת כלכליסט
בנט בועידת כלכליסט
פלאש 90

משרד הכלכלה פרסם השבוע מכרז להפעלת התוכנית הממשלתית לעידוד העסקת אוכלוסיית החברה הערבית בתעשייה עתירת ידע.

על פי מתווה התכנית, יוקצו 10 מיליון ש"ח על פני 3 שנים לצורך עידוד וקידום שילובם של ערבים בתעשיות ההייטק והטכנולוגיות המתקדמות.

במשרד הכלכלה מסבירים, כי מאות אקדמאים – גברים ונשים - מאוכלוסייה הערבית, הדרוזית והצ'רקסית, מסיימים כל שנה את לימודיהם במקצועות הרלוונטיים לעבודה בתחום התעשייה עתירת הידע, אך חרף ניסיונות חוזרים ונשנים אינם מצליחים למצוא עבודה בכוחות עצמם במקצוע אותו למדו.

בהתאם להמלצות הוועדה לשינוי כלכלי-חברתי "ועדת טרכטנברג", קיבלה ממשלת ישראל ביום 29.1.12 את החלטת הממשלה מס' 4193, שהורתה למשרד הכלכלה לגבש תכנית לעידוד הביקוש לעובדים מקרב אוכלוסיית החברה הערבית ולשיפור תשתיות התעסוקה.

כעת כאמור פורסם המכרז להפעלת התוכנית במסגרתו יבחרו עד סוף חודש דצמבר 2014 שני מפעילים לתוכנית.

התוכנית כוללת:

· אפיון ובדיקת צרכי כוח האדם של מעסיקים מתחום תעשיית עתירת ידע בצפון ובמרכז הארץ.

· איתור, ליווי מקצועי והכשרה של סטודנטים ואקדמאים מהחברה הערבית והשמה שלהם בתעשייה עתירת הידע.

· הנגשת מידע למעסיקים בדבר כלי סיוע ממשלתיים.

שר הכלכלה, נפתלי בנט, אמר בעקבות פרסום המכרז, כי "כישרונות מקרב האוכלוסייה הערבית, הם כר פורה לפוטנציאל אנושי מדהים שטרם מוצה ואשר יכולים להיקלט ולהשתלב באמצעות התוכנית. החוסן הכלכלי של ישראל נשען, בין השאר, על היותנו מעצמת חדשנות בתחומי הטכנולוגיה, הסייבר, האבטחה, המיגון, החקלאות, המים, האנרגיה, הרפואה, הבטיחות ועוד. האתגר המשמעותי ביותר בהייטק הישראלי כיום, הוא המחסור באנשים מיומנים הנדרשים להשתלבות במקצועות טכנולוגיים ואת זה אנו פועלים לפתור".

‏מיכל צוק, המשנה למנכ"ל משרד הכלכלה, והממונה על התעסוקה, ציינה כי "אנו עדים מדי יום להשפעת המחסור בכוח אדם מקצועי על המשק הישראלי. קשיי החברות באיתור עובדים מיומנים בתחומי הטכנולוגיה, המדע, ההנדסה והמחשבים, משפיעים ישירות על יכולת הייצוא של שירותים ומוצרים בענפים טכנולוגיים ועל שימור מנוע הצמיחה המרכזי של המשק הישראלי. מן הצד השני, ישנו כוח אדם מיומן ואיכותי, בדמות מאות אקדמאים ואקדמאיות מהחברה הערבית, הדרוזית והצ'רקסית, הזמין ונגיש להשתלבות בתעסוקה בענפי הטכנולוגיה העלית והעילית מעורבת. תוכנית זו באה ליצר את החיבור המשמעותי בין היצע כוח האדם והביקוש בקרב המעסיקים".