תקדים:
הרשות הפלסטינית תפצה נפגעים בפיגוע

בית המשפט המחוזי בירושלים קבע כי הרשות הפלסטינית נושאת באחריות לפיגוע בו נרצחו בני הזוג יניב ושרון בן שלום, ואחיה של שרון.

שלמה פיוטרקובסקי , י"א בתשרי תשע"ה

כביש 443
כביש 443
פלאש 90

בפסק דין תקדימי קבע סגן נשיא בית המשפט המחוזי בירושלים, השופט משה דרורי, כי הרשות הפלסטינית אחראית בנזיקין לרציחתם של שלושה ישראלים.

את התביעה הגישו העיזבונות והקרובים של הנפגעים בפיגוע ירי שאירע בחודש אוגוסט 2001 בכביש 443, בו נרצחו יניב בן שלום, רעייתו שרון בן שלום ז"ל ואחיה - דורון יוסף סוורי.

השלושה, נסעו ברכב מסוג פולקוואגן פסאט, כשאתם נוסעות ברכב גם שתי בנותיהם של יניב ושרון. סמוך לתחנת הדלק "דור" פתחו המחבלים באש על נוסעי הרכב.

השלושה נהרגו מאש המחבלים ואילו שתי בנותיהם הפעוטות של הזוג, אשר היו אף הן ברכב, נפצעו. חייהן ניצלו מאחר שאמן, שרון, סוככה עליהן והגנה עליהן בגופה. כיום אומצו היתומות הללו, על ידי דודתם מצד אביהם, ובעלה.

התובעים טענו כי הרשות הפלסטינית היא זו אשר נתנה את כלי הנשק למחבלים שביצעו את הפיגוע, ועל כן היא אחראית לביצועו באחריות שילוחית. הרשות הפלסטינית טענה מנגד כי היא זכאית לחסינות מפני תביעות בנזיקין, מתוקף היותה מדינה.

השופט דרורי קבע בהחלטתו, כי הרשות הפלסטינית נושאת באחריות שילוחית לפיגוע, ולא נהנית בהקשר זה מההגנה שניתנת למדינה על פעולות שנעשות מתוקף היותה מדינה.

"מאחר ועל פי תעודת שר החוץ שהוגשה בתיק, הרש"פ אינה זכאית לחסינות, ברור שאין היא מדינה, ואף לא ישות מדינית. אין כל צורך, במסגרת תיק זה, להחליף את שיקול הדעת של הרשות בשיקול הדעת של בית המשפט, מפני שהוא אינו עוסק בעניין מנהלי או בבחינת שיקול דעת של רשות מבצעת", ציין השופט דרורי.

"ענייני הוא לבדוק האם התקיימו עוולות נזיקיות, שמהן נפגעו התובעים. זאת עשיתי, והגעתי למסקנה כי אכן הדברים היו. מכאן, שאני דוחה את טענות הרש"פ בעניין מעשה מדינה", קבע השופט דרורי.

השופט דרורי הוסיף, כי "מקומם הדבר לקרוא כי הרשות הפלסטינית טוענת, גם כטענה חלופית, שמסירת כספים או נשק למבצעי פיגועים, הם חלק ממעשיה כ'מדינה'. יש לדחות טענה זו, בשתי ידים".

בהמשך הטיפול בתיק יטענו שני הצדדים לגובה הנזק, ולאחר סיום החלק הזה ינתן פסק הדין הסופי בתיק.