פולין: נטלה חלקי מצבות ותשיבם לבית העלמין

פניה בלתי שגרתית למוזיאון היהודי החדש בוורשה חשפה גניבה של כעשרים חלקי מצבות מבית עלמין בעיירה סמוכה ללודז'.

חיים לב , י"ב בתשרי תשע"ה

קברים בפולין
קברים בפולין
חזקי עזרא

למוזיאון היהודי החדש שיפתח רשמית בוורשה שבפולין בעוד פחות מחודש ימים, הגיעה פנייה בלתי שגרתית מתושבת וורשה שסיפרה כי במרתף ביתה ישנן עשרות מצבות יהודיות והוא מעוניינת להעביר אותן לרשות המוזיאון היהודי בוורשה.

האשה גילתה לנציגי המוזיאון כי לפני כעשר שנים ביקרה באוזורקוב שעל יד לודז' על מנת להתחקות אחרי שורשי משפחתה, ושם לקחה כ־20 חלקי מצבות מבית העלמין ההרוס והניחה אותם במרתפה בשכונת ז'וליבוז' שבוורשה, כמזכרת מהעיירה בה נולדה. כעת החליטה להשיב את המצבות לידי היהודים.

נציגי המוזיאון הבהירו כי מקומן של מצבות הוא בבית העלמין ולא במוזיאון, ובאו בדברים עם הנהלת בית העלמין היהודי בוורשה בכדי להעביר את עשרים המצבות לשטח בית העלמין.

בערב החג העבירו עובדי בית העלמין את המצבות לאתר המצבות השבורות בבית העלמין היהודי בוורשה.

בעוד כחודש ימים יחנך בוורשה שבפולין המוזיאון לתולדות חיי היהודים בפולין. חלל המוזיאון מכיל תערוכות מתחלפות (1,300 מ"ר) ותצוגה קבועה (4,300 מ"ר). תצוגת הקבע מציגה את אלף שנות ההיסטוריה של יהודי פולין – בעבר הקהילה היהודית הגדולה ביותר בעולם – ומחולקת לשמונה חללים נפרדים לפי תקופות היסטוריות: יהדות פולין בימי הביניים, באיחוד הפולני־ליטאי, בימי הרפובליקה הפולנית השניה, בשואה ובתקופה שלאחריה.