תלמידי חו"ל ישלמו ביטוח לאומי שנה אחורה בלבד

תלמידים מחו"ל שהגישו בקשה מאוחרת להפוך לתושבי ישראל יוכרו ככאלה רק מ-12 חודש קודם לכן, ולפיכך יחויבו בהתאם גם בדמי ביטוח לאומי.

חיים לב , י"ג בתשרי תשע"ה

ישיבה בחורי ישיבות
ישיבה בחורי ישיבות
פלאש 90

הביטוח הלאומי יגבה מעתה דמי ביטוח לאומי וביטוח בריאות רטרואקטיבית למשך 12 חודשים לאחור בלבד, ולא יותר מכך – כפי שהיה עד כה.

ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה) נדרש לנושא, בעקבות פניות רבות שהגיעו ללשכתו מתושבי חו"ל הנמצאים בארץ על בסיס אשרת לימודים (שמספרה הרשמי א/2) וכן הנלווים אליהם (על בסיס אשרה א/4), אשר שוהים בארץ תקופה העולה על חצי שנה, ומבקשים הכרה כתושבי הארץ לכל דבר וענין.

על פי התלונות התברר כי במידה ובקשת-התושב מגיעה באיחור, הרי שהביטוח הלאומי מכיר בהם כתושבים מאז הגעתם לארץ ומחייב אותם גם בדמי הביטוח הלאומי וביטוח הבריאות - רטרואקטיבית מאז אותו מועד.

לדוגמה: אדם נכנס לישראל לפני כשנתיים ימים, בתאריך 1/1/2012 (למניינם), זאת במסגרת אשרת-לימודים א/2. מאז הוא שהה בארץ ברציפות באשרה בתוקף, למעט יציאות קצרות לחו"ל. על פי החוק הקובע כי נדרשים 183 ימי שהיה בארץ כדי לקבל זכאות לקביעת תושבות, הרי שיכול היה כבר לפני שנה, להגיש בקשת תושב – והיה נענה.

אולם, במקרים מסוימים, המבוטח מתמהמה בהגשת הבקשה, וכאן טמון השינוי: עד עתה, פניה מאוחרת להכרה כתושב אכן אושרה, אך היא נקבעה רטרואקטיבית ממועד קבלת אשרת-הלימודים (בדוגמה שלנו, לפני שנה וחצי). גם דמי הביטוח הלאומי ודמי ביטוח הבריאות שהיה על התושב החדש לשלם, נקבעו על פי המועד המוקדם – מה שהצטבר לעתים לסכום גבוה מאוד.

כעת, על פי השינוי בתקנה, שנקבע כאמור לאחר פעילותו של ח"כ ליצמן, ההכרה בתושב תהיה עד 12 חודש שקדמו להגשת הבקשה הנוכחית. בכך, הוגבלה למעשה גם גביית דמי הביטוח והבריאות רטרואקטיבית עד לשנה בלבד טרם הבקשה. עובדה המקלה כמובן על תלמידי חו"ל, בחורי ישיבה ואברכים, ההופכים לתושבי קבע ויידרשו לשלם סכום מוגבל וסביר.

עם זאת, יש לציין, כי במקביל גם ההחזר עבור דמי בריאות שמגיעים למבוטחים לפי סעיף 3 א לחוק ביטוח בריאות ממלכתי, ג"כ יהיה מוגבל עד 12 חודשים רטרואקטיבית ולא מעבר לכך.