סוגיית השבת בת"א: השר הבא יכריע

שר הפנים סער הודיע לעיריית תל אביב כי יורשו בתפקיד יכריע בסוגיית פתיחת המרכולים בשבת.

חיים לב , י"ד בתשרי תשע"ה

גדעון סער
גדעון סער
פלאש 90

שר הפנים גדעון סער הודיע הבוקר (רביעי) כי יורשו בתפקיד יכריע בסוגיית פתיחת המרכולים בשבת בתל אביב.

כזכור, לאחר שבג"ץ ושר הפנים פסלו את החלטת עיריית תל אביב בסוגיית השבת, העבירה העירייה חוק חליפי והגישה אותו לאישור משרד הפנים. סער הודיע על "פסק זמן" מהחיים הפוליטיים והוא צפוי לפרוש מתפקידו לאחר החגים.

השר סער הדגיש בהחלטתו, שהועברה לעיריית תל אביב, כי מדובר בשאלה עמוקה הנוגעת למהות ערכי היסוד של מדינת ישראל ורמז כי כי אין זה ראוי שהוא יקבל עליה החלטה בחופזה וברגע האחרון טרם יעזוב את תפקידו.

"על מנת לבחון אם חוק העזר הנדון ראוי או לא, לא ניתן להימנע מלדון בשאלת יסוד הנוגעת לשורש העמוק ביותר של החברה הישראלית: איך אנחנו כחברה הישראלית מעוניינים לראות את הרחוב הישראלי ביום המנוחה השבועי, בשבת?

"האם אנו מעוניינים שיום השבת יהיה זהה או אפילו דומה ליום חול? מהו האופי שאנו רוצים להקנות ליום המנוחה? אחרת, שאלה זאת תוכרע בפועל ללא דיון ציבורי ובטווח קצר מאוד במושגים היסטוריים ישתנה ללא היכר אופיו של יום המנוחה השבועי".

השר גדעון סער הדגיש כי "חלק מתפקיד ההנהגה הוא לשמר את ערכי הליבה של המדינה כמדינה יהודית ודמוקרטית, ולאזן בין אינטרסים של כל חלקי הציבור. ההנהגה נדרשת לשקול בכובד ראש את השלכות החקיקה, גם בהתייחס לחקיקה מוניציפאלית ככל שזו עלולה להשליך על ערכי היסוד שלה ועל הדורות הבאים".