צלב קרס הוא סמל לאושר?

בית דין משמעתי בפולין קבע כי אין פסול בהחלטתו של התובע מהעיר ביאליסטוק לא לפתוח בחקירה נגד צלבי קרס שרוססו על קירות העיר.

ניסן צור , י"ד בתשרי תשע"ה

מצעד החיים אושוויץ מסע לפולין
מצעד החיים אושוויץ מסע לפולין
צילום: פלאש 90

בית דין משמעתי החליט השבוע לזכות את התובע של העיר ביאליסטוק בפולין, לאחר שסירב לפתוח בחקירה בשנה שעברה לאחר שצלבי קרס רוססו על קירות בעיר.

בחודש יוני שעבר החליט התובע מהעיר בצפון פולין שלא לפתוח בחקירה לאחר שפעילים בתיאטרון מקומי הגישו תלונה על צלבי קרס שהתגלו על קירות בעיר. התובע טען כי אין הצדקה לפתוח בחקירה מאחר ו"צלבי קרס הם סמל אסייתי לאושר ושגשוג" לדבריו.

ההחלטתה של התובע עוררה סערה בפולין, מאחר ועידוד הנאציזם נחשבת כעבירה פלילית הגוררת עונש של עד שנתיים מאסר. לאחר שהוגשו מספר תלונות לתובע הכללי בוורשה, הוחלט לפתוח בהליך משמעתי כנגד התובע בביאליסטוק. בימים האחרונים, כאמור, התקבלה ההחלטה לזכות אותו מכל אשמה.

בראיון לסכונות הידיעות JTA אמר נשיא הקהילות היהודיות בפולין פיוטר קדלצ'יק כי "ישנם מקומות בעולם שסמל כזה עשוי להיות מזוהה עם אושר. עבור האנשים שנולדו בפולין, שבה כמעט בכל משפחה יש זיכרון של עינויים, הוצאה להורג או הרעבה שהוצעו על ידי אנשים שפעלו תחת הסמל הזה, מלחת השכחה של התובע היא הלם אמיתי".