מי התקפל בירושלים?

מדינות העולם מזרימות סכומי עתק לשיקום עזה בלי פירוז הרצועה מנשק. לפני חודשיים וחצי אמר נתניהו: פירוז צריך להיות חלק מכל פתרון.

חזקי ברוך , י"ח בתשרי תשע"ה

ההרס בעזה לאחר מבצע צוק איתן
ההרס בעזה לאחר מבצע צוק איתן
רויטרס

הוועידה הבינלאומית לשיקום רצועת עזה שנפתחה הבוקר (א') בקהיר מוכיחה באופן המוחשי ביותר - הכסף ממדינות העולם זורם לשיקום עזה אך בניגוד להבטחת ראש הממשלה נתניהו, פירוז הרצועה מנשק ומטרור - אין.

נזכיר כי במהלך מבצע "צוק איתן" הכריז ראש הממשלה כי פירוז רצועת עזה מנשק יהיה חלק בלתי נפרד מהפתרון באזור. בערוץ 2 דווח כי גורמים בירושלים הודו כי בפועל שיקום רצועת עזה לא הותנה בפירוז הרצועה מנשק אלא בהפסקת אש בלבד.

את הפירוז תתבע ישראל, כך אומרים הגורמים, בתמורה להמשך פיתוח הרצועה.

במסיבת עיתונאים שכינס במהלך "צוק איתן" לפני כחודשיים וחצי, אמר נתניהו כי "מניעת ההתחמשות של ארגוני הטרור ופירוז רצועת עזה צריך להיות חלק מכל פתרון ועל הקהילה הבינלאומית לדרוש זאת בתוקף. בעבר, כשהעלינו את הדרישות האלה, לא התייחסו לכך ברצינות. עכשיו זה חייב להשתנות".

בשורה התחתונה, מצרים החליטה שלא להזמין את ישראל להשתתף בוועידה לשיקום עזה. "לישראל אין מה לחפש בקהיר, זה כינוס של תורמים", אמר גורם מדיני לחדשות 2. "אנחנו לא תורמים דבר לשיקום עזה. מי שלא רוצה להכשיל משא ומתן אזורי, עדיף לו שלא יחצין את הקשר עם הערבים".