'לקדם תקנות התפילה היהודית בהר הבית'

אל מול המשך התפרעויות הערבים בהר הבית קורא סגן שר הדתות לשר אהרונוביץ' להתעשת ולממשלה לקדם את התקנות שיזם לתפילה יהודית בהר.

שמעון כהן , י"ט בתשרי תשע"ה

התקנות מוכנות. צריך לאשר. הרב בן דהן במשרדו
התקנות מוכנות. צריך לאשר. הרב בן דהן במשרדו
פלאש 90

בראיון ליומן ערוץ 7 מביע סגן שר הדתות, חבר הכנסת הרב אלי בן דהן תקווה לקידומן בחוק של התקנות שגיבש משרדו לתפילת יהודים בהר הבית.

בדבריו התייחס הרב בן דהן להמשך המתקפות האלימות בהר הבית, מתקפות הנמשכות יום אחר יום וגוררות עימותים על שוטרים ואנשי מג"ב הסופגים מטחי אבנים וירי זיקוקים לעברם. "עצם המצב שיהודי לא יכול לעלות להר, גם בלי להתפלל, בלי חשש מצעקות והתקפות, זו מציאות שאסור שתהיה קיימת. המשטרה צריכה לתפוס את הבעיה בקרניה", אומר הרב בן דהן.

לדבריו "המציאות שבה מדובר בשטח שבו ריבונות ישראלית לא חלה זו מציאות שאסור לה להימשך. אני קורא לשר לביטחון פנים להתעשת ולהחזיר את הסדר".

באשר לסוגיית התפילה היהודית במתחם הר הבית מזכיר הרב בן דהן את התקנות שנוסחו במשרדו על מנת לאפשר תפילה בהר ליהודים המעוניינים בכך.

בדבריו מדגיש הרב בן דהן כי "אנחנו לא באים לסתור את פסק ההלכה של הרבנות הראשית, פסק שנוגע לכל ישראל ולפיו אסור לעלות להר הבית, אבל יש המתירים לעלות, ואנחנו רוצים שמי שרבותיו מתירים לו יוכל להתפלל בהר הבית, במקומות מסוימים ובזמנים מסוימים".

תקנות הרב בן דהן מייחדות לציבור היהודי אזור מסוים שבו בזמנים ובמועדים מסוימים תינתן אפשרות לתפילה. "התקנות הללו לא יוכלו להתקיים ללא אישור הממשלה ואני מקווה שהממשלה תדון בכך", הוא אומר ומציין כי הדברים מצויים כעת במשרדו של השר בנט האחראי על המקום מתוקף תפקידו כשר הדתות והשר לענייני ירושלים.

כשנשאל אם יישומו של מהלך שכזה לא יוביל לסערה במזרח התיכון כולו, בעיקר לנוכח ההסלמה שמעורר כל מלמול תפילה של יהודי כעת, אומר הרב בן דהן כי הוא מאמין שאכן מהלך כזה יצלח. "יתברר גם לציבור המוסלמי שלאף אחד אין כוונה לפגוע בהנהגותיו ובתפילותיו. אנחנו בסך הכול לא רוצים שהר הבית יהיה המקום היחיד שבו ליהודים אסור להתפלל. צריך לזכור שזו מדינת היהודים ואנחנו ריבונים בהר".

ומה באשר למציאות הפוליטית שנראה כי היא עצמה תבלום כל מהלך שכזה עוד לפני הגעתו אל השטח? הרב בן דהן מודע לקשיים הן סביב שולחן הממשלה והן בכנסת אך מאמין שיש לקדם את השיח סביב הנושא, שיח שבסופו של יום יוביל להחלת התקנות. "אם לא נקווה ולא נאמין לא נעשה כלום", הוא אומר. "זה לא יקרה בתוך יום או יומיים אבל צריך לדבר. השיח היום סביב הר הבית שונה לחלוטין מבעבר. היום מדברים בגלוי על העלייה ועל הצורך להתפלל. הציבור מתחיל להבין שיש כאן מציאות שאסור להסכים איתה".

באשר לחשש שהצעתו תיפול ובכך תהיה מעין הכרזה ישראלית קבל עם ועולם על כך שישראל אינה מעוניינת להיות ריבונית בהר, אומר הרב בן דהן כי חשש שכזה אכן קיים ומשום כך הדברים מתמהמהים. "זה חלק מהחכמה הפוליטית. צריך להעלות את הדברים בהזדמנות הנכונה ובעיתוי הנכון. מכיוון שאנחנו חוששים שלא יתקבל אנחנו עדיין לא מעלים".