הרב רונצקי: חוויות קשות ומרגשות

הרב אביחי רונצקי משחזר: לא רקדנו בשמחת תורה כי לחמנו מול הקומנדו המצרי אבל מימשנו מצווה גדולה של שמירה על העם היהודי בארצו.

אורלי הררי , כ"א בתשרי תשע"ה

הרב אבי רונסקי
הרב אבי רונסקי
צילום: פלאש 90

הרבצ"ר לשעבר, תא"ל במיל' הרב אביחי רונצקי ששימש כמפקד פלוגה בסיירת שקד בזמן מלחמת יום הכיפורים משחזר את חוויותיו משמחת תורה של לפני 41 שנה.

אמש ערך הגרעין התורני בעיר לוד ליל לימוד להושענא רבה. במסגרת ליל הלימוד סיפר הרב רונצקי אשר שימש בזמן המלחמה כמפקד פלוגה בסיירת שקד המיתולוגית, על חוויותיו מהמלחמה שנמשכה גם אל תוך חג הסוכות.

"לפני 41 שנה, הייתי בלחימה. לא הייתה שמחת תורה, לא סוכות ולא יום כיפור. הכל היה שקשוק חרבות ולחמנו מול יחידת הקומנדו של הצבא המצרי. אמנם לא חגגנו כפי שנהוג לחגוג בבתי הכנסת, בישיבות או בבתים אבל מימשנו מצווה גדולה של תורה, לשמור על העם היהודי בארצו".

הרב רונצקי השווה את התחושות הציבוריות אז והיום ואמר "אני חושב שהרוח שהייתה בנו, ולא הייתי אז אדם דתי, נבעה ממקום מאוד חזק של ציונות, רוח של ציונות. על אף המספר העצום של ההרוגים, כמעט 3000 ולמרות האבדות של השטח והאנשים, הרוח של הלוחמים אפשרה לי באופן אישי ולנו כאומה וצבא למצוא את הכוחות להדוף את האויב.

אני מאוד מקווה שהרוח שנשבה בנו במלחמת יום כיפור היא זו שנושבת היום. זו היתה רוח של ערכים לאומיים וציונים ואני מקווה שאם תתרגש עלינו שוב מלחמה כזו כוללת, נדע לעמוד מול אויבנו כמו אז".