דרישה לביטול קריאת רחוב בצרפת על שם ברגותי

אזרח ישראלי פותח במאבק אישי וציבורי נגד החלטתה של עירייה בצרפת לקרוא רחוב על שם הארכי מחבל מרואן ברגותי.

שמעון כהן , כ"ה בתשרי תשע"ה

תומך בהסכם. ברגותי
תומך בהסכם. ברגותי
צילום: פלאש 90

עיריית וולנטון בצרפת קראה לרחוב בתחומה בשם: מרואן ברגותי, על שם המחבל הרוצח מרואן ברגותי, המרצה 5 עונשי מאסר בגין רצח אזרחים ישראלים. כך דיווח באחרונה העיתון הצרפתי 'לה מונד'.

מאחורי ההחלטה עומד ראש העירייה המקומי, פרנסואז באוד, שאף הודיע כי בכוונתו לכרות ברית "ערים תאומות" עם מחנה בלאטה.

בעקבות ההחלטה אשר דבר קיומה התפרסם כבר לפני כחודש בעיתון הרשמי של אש"ף, פנה אליהו נסים, אזרח ישראלי ופעיל קהילתי, לשגריר צרפת בישראל, פטריק מיזונאב, בדרישה לפעול באופן מיידי לביטולה.

בין השאר הזכיר נסים במכתבו כי "מרואן ברגותי הינו טרוריסט אשר בית המשפט בישראל גזר עליו לפני כעשר שנים חמישה מאסרי עולם וארבעים שנים נוספות בין רצח וניסיונות רצח של אזרחים ישראלים חפים מפשע בפיגועי טרור. ברגותי פעיל בארגוני הטרור זה עשרות שנים, הוא לקח חלק מרכזי בהנהגת הטרור בזמן פיגועי התופת בתחילת שנות האלפיים בערי ישראל".

עוד ציין ניסים במכתבו לשגריר כי "אחד מפיגועי הטרור בגינם הורשע ונשפט ברגותי הינו פיגוע אשר התרחש מרחק קילומטרים ספורים מביתך בישראל, אדוני השגריר. בחודש מרץ 2002, מחבל החמוש ברובה, בסכין וברימוני יד, דקר בסכין עוברי אורח תמימים, השליך רימונים וירה בתל אביב לעבר מסעדות מלאות באנשים, נשים וילדים. בפיגוע נרצחו 3 ישראלים ונפצעו עשרות נוספים. בית המשפט קבע כי פיגוע הטרור יצא לפועל בהוראתו הישירה של מרואן ברגותי".

"בפיגוע טרור אחר ירו טרוריסטים מטווח אפס בשתי ישראליות קרובות משפחה שהיו בדרכן לחתונה. אחת מהן, נרצחה והשנייה נפצעה באורח קשה. פיגוע נוסף אירע בשנת 2001 אז רצח מחבל נזיר יווני באמצעות ירי לעבר מכוניתו ליד ירושלים. בית המשפט קבע כי ברגותי נתן גם את ההוראה לביצוע פיגועי הרצח הללו. כמו כן הוא הורשע בין מעורבות ותכנון פיגועי טרור נוספים".

לדברים אלה הוסיף ניסים שאלה ישירה כלפי הממשל הצרפתי: "האם אלו פניה של צרפת, אדוני השגריר? מדוע צרפת מנציחה ומאדירה שמו של רוצח אשר מעולם לא הביע חרטה על מעשיו הנפשעים? כיצד מעשה זה עולה בקנה אחד עם הצהרותיה של צרפת בדבר רצונה להלחם בטרור העולמי? האם רצונה של צרפת הוא לעודד טרור נוסף בישראל באמצעות מתן כבוד ויוקרה לטרוריסט הרוצח מרואן ברגותי? אני קורא לך לפעול באופן מיידי לביטול קריאת שם הרחוב בוולנטון על שמו מרואן ברגותי. אם לא למען הצדק וההיגיון, אם לא למען זיכרון קורבנות הטרור, עשה זאת למען ערכיה של צרפת. מרואן ברגותי איננו גיבור הראוי לכבוד, כי אם טרוריסט ורוצח שפל הראוי לכל גינוי מפי כל אדם או שלטון המחשיב עצמו לליברלי ונאור".

ניסים מספר כי במקביל לפנייתו לשגריר צרפת בישראל פנה גם לשר החוץ אביגדור ליברמן "בדרישה לפעול לביטול קריאת הרחוב על שמו הטרוריסט הבזוי מרואן ברגותי. כמו כן, אני קורא לאזרחים בישראל לתת גיבוי לפניות הללו ולפנות לשגרירות צרפת בישראל באמצעות הפייסבוק או בדוא"ל ולהביע מחאה חריפה כנגד הצעד הנלוז ודרישה לבטלו לאלתר".