המפלגה הקיצונית זינקה, יהודי הונגריה מודאגים

דאגה בקהילה היהודית בהונגריה עם התברר תוצאות הבחירות המקומיות בהן הפכה מפלגת הימין הקיצוני למפלגה השנייה בגודלה בהונגריה.

חיים לב , כ"ה בתשרי תשע"ה

מודאגים. יהודים בהונגריה
מודאגים. יהודים בהונגריה
פלאש 90

דאגה רבה הובעה בימים האחרונים בקהילה היהודית בהונגריה, עם התברר תוצאות הבחירות המקומיות שנערכו בהונגריה בהן מפלגת הימין הקיצוני “יוביק” הפכה למפלגה השנייה בגודלה בהונגריה לאחר שזכתה בראשות 14 ערים ועיירות.

מדובר בהישג משמעותי למפלגה שבבחירות המקומיות הקודמות שנערכו לפני ארבע שנים זכתה בראשות שלוש ערים בלבד.

רק לפני חודשיים בימי מבצע 'צוק איתן' ערך ראש עיריית ארפטק שבמזרח הונגריה, הנמנה על חברי מפלגת הימין הקיצוני "יוביק", טקס אנטישמי בכיכר המרכזית בעיר, במהלכה נתלו על חבל תלייה בובות שנשאו את ראשיהם של ראשי השלטון בישראל.

שבוע לאחר מכן פשטו כוחות משטרה על ביתו ומשרדיו של ראש העיר האנטישמי ועצרו אותו לחקירה. חבר פרלמנט ממפלגת 'יוביק' נוסף עורר סערה כאשר קרא לבצע רישום של היהודים במדינה .

ב׳עידת רבני אירופה׳ רואים בתוצאות הללו הוכחה נוספת לעלייתה של האנטישמיות בהונגריה. ״אנחנו מודאגים והבענו את דאגתינו בפני ראשי האיחוד האירופי וממשלות אירופה הרואים עין בעין את הצורך במלחמה למיגור האנטישמיות הגואה והדיפת כל גילויים אנטישמיים במסווה של חוקים ׳הומאניים׳. נמשיך בפעילות להגברת והאדרת התורה וישראל באירופה שכן, כולנו מאמינים, שאור דוחה חושך״.

יצוין כי כבר בבחירות האחרונות לפרלמנט, שהתקיימו בחודש אפריל, נרשמה עלייה ניכרת בכוחה, כשזכתה ב-20.3% מקולות הבוחרים. התמיכה העיקרית בה הגיעה מאזורים העניים במזרח המדינה.

ההישג הגדול ביותר של “יוביק” נרשם בעיר אוזד שצפון-מזרח המדינה. בעיר, על 35 אלף התושבים שבה, ראש העיר החדש של אוזד, דיוויד יניצ’אק, בן 27 בלבד, ערך סיבוב ניצחון ברחבי העיר, כשתושבים רבים לחצו את ידיו והריעו לו.