נשיא הקונגרס היהודי:
למרות המחלוקות, תמיד נישאר אומה אחת

רון לאודר בראיון לערוץ 7: יש יותר דעות מאשר יהודים, אך יש הרבה מכנה משותף. אנו אומה אחת.

יוני קמפינסקי , כ"ה בתשרי תשע"ה

רון לאודר
רון לאודר
יוני קמפינסקי

נשיא הקונגרס היהודי העולמי (WJC) ביקר בישראל במהלך חג הסוכות על מנת להשתתף בכנס הגדול של ''השגרירות הנוצרית הבינלאומית'' שהתקיים בירושלים.

לאודר שוחח עם ערוץ 7 על תפקידי הארגון שבראשותו והאתגרים של העם היהודי בימינו.

לאודר מודה כי יש מגוון רחב מאוד של דעות ואידיאולוגיות בקרב הגופים היהודיים השונים, אך יש הרבה במשותף. "יש לעיתים יותר דעות מאשר יהודים", הוא אומר, "אבל העובדה היא שכולנו עומדים יחד מול דברים מסוימים - כמובן מול האנטישמיות. כולנו עומדים יחד מאחורי ישראל וכולנו עומדים יחד להילחם עבור מה שאנחנו מאמינים".

נשיא הקונגרס היהודי העולמי מדגיש כי התפקיד של הארגון הוא לעמוד לצד העם היהודי בתפוצות בכלל ובפרט לתמוך בקהילות הקטנות יותר - "במיוחד בנוגע לקהילות קטנות שאין להם גישה לראשי המדינה, שם אנו נכנסים ומדברים עם המנהיגים על מה שקורה".

איפה אתם מכניסים את מדינת ישראל, מדינת העם היהודי, בפעילות שלכם? "אנו כולנו אומה אחת", מדגיש לאודר ואומר כי הוא אכן נשאל רבות האם הארגון פועל כשדולה פרו-ישראלית או לא, "אנו עומדים עם העם היהודי וישראל היא כמובן חלק משמעותי בזה ולכן אנו שם".

"אבל המאמץ העיקרי של הקונגרס היהודי העולמי", חוזר ומבהיר לאודר, "זה לעמוד לצד הקהילות הקטנות מול הבעיות שלהן".

בנוגע לאנטישמיות, רון לאודר מסכים כי אי אפשר לחסל את האנטישמיות אך אומר שהמשימה היא ליצור הרתעה ולגרום לכך שהאנטישמי יידע שאם הוא יממש את האידיאולוגיות שלו, הרשויות יפעלו נגדו.

לאודר מספר כי לאחרונה ביקר בגרמניה ושיבח את הממשל על הפעילות נגד האנטישמיות. "מה שאנחנו שוב ושוב רואים זה שכשניגשים לממשלות ומתארים להן את המצב, אומרים שזה לא יכול להימשך ומבקשים עזרה - הן עוזרות". הוא מסכם כי הוא אוהב לבוא לישראל - "אני אוהב את ישראל, זה מקום נפלא להיות בו. לצערי אני לא בא מספיק".