כך פועלת משטרת המוסר של דאעש

בסרטון תעמולה מנסה המדינה האסלאמית לשווק לציבור העיראקי תדמית חיובית של שמירה על חוק וסדר עם מסר מרתיע מעבירה על חוק האסלאם.

דלית הלוי , כ"ו בתשרי תשע"ה

מסר מרתיע
מסר מרתיע
מתוך הסרטון

המדינה האסלאמית (דאעש) מפרסמת סרטון תעמולה חדש המציג את משטרת המוסר שהוקמה בעיר פאלוג'ה מערבית לבגדאד, כחלק מפעילותה לבסס את שלטונה בערים שנכבשו בחודשים האחרונים מידי הצבא העיראקי.

הדגל השחור של המדינה האסלאמית נראה מתנופף ברחובות סמל להחלת השלטון והחוק האסלאמי (השריעה). אחד הפעילים מסביר כי ייעודה של משטרת המוסר הינו להשמיד כל ביטוי של עבודה זרה לאסלאם, ובמסגרת זו הושמד אתר קבורה של שיח', לאור האיסור באסלאם (על פי הפרשנות הסלפית ווהאבית) לעבוד את המתים.

דגש מיוחד שמים שוטרי המוסר על היחסים בין המינים, ועל פי עדות פעיל דאעש משטרת המוסר הענישה צעירים שהטרידו נשים. הוא לא ציין מה הייתה מהות ההטרדה והעונש שהוטל על הצעירים. בסוריה הטילה משטרת המוסר של דאעש עונש של מלקות בציבור על עבירות של הטרדה מינית (על עבירות של ניאוף בידי נשואים מול עונש של הוצאה להורג).

בשווקים מוודאים שוטרי המוסר שהסוחרים אינם מרמים במשקל, ובפעילות עם צעירים מדריכי דאעש מלמדים על חשיבות ההשתתפות בתפילת יום השישי ובהקפדה על שמירת מצוות האסלאם.

בשנת 2004 ניהלו הכוחות האמריקניים קרב עקוב מדם בסיומו הצליחו לסלק את הכוחות הנאמנים לאל-קאעידה מהעיר. הפלתו של משטר סדאם חוסיין והענקת ההזדמנות לחברה העיראקית לכונן שלטון דמוקרטי כשלו, וכיום חלקים גדולים משטחה של עיראק נתונים תחת שלטון המדינה האסלאמית, וגם באזורים אחרים אין מתקיים שלטון דמוקרטי.