שעת מבחן לציונות הדתית בירושלים - דעה

יוני שקלים, פעיל במטה לבחירת הרב אליהו, קורא למנהיגי הבית היהודי לוותר על הדילים, לבחור ברב אליהו לצד הרב שטרן ולהוכיח מנהיגות.

יוני שקלים , כ"ו בתשרי תשע"ה

הרב שמואל אליהו
הרב שמואל אליהו
ניסים לב

אנחנו הולכים ומתקרבים לרגע האמת – מחר הבחירות לרבנות ירושלים!

יהיה זה הרגע בו יעמדו למבחן הן החברות, הדבקות והרעות והן האמונה בצדקת דרכנו בכלל והנאמנות לציונות הדתית בפרט.

דרכה של הפוליטיקה היא שאנשים נוטים לשכוח (לאחר שנבחרו) מי הציבור ששלח אותם לחזית ואף את הערכים שאותם הם אמורים לייצג ולהילחם בעבורם.

את הרב שמואל אליהו הכרתי בשיעוריו המועברים מידי יום שני בבית המדרש של אביו "אביהם של ישראל", הרה"ג הרב מרדכי אליהו זצ"ל.

מו"ר הגאון הינה דמות מרכזית בהנהגה הרוחנית של הציבור הדתי לאומי בפרט וגם כדמות מוכרת ומוערכת בציבור החרדי, אך גם מוכר היטב בציבור הישראלי. ישנם גורמים בציבור המנסים למתג אותו באופן שלילי באופן דומה הנעשה לציבור המתנחלים או לציבור החרדי, אך דרכו של הרב היא דרכו של אהרון: אוהב שלום ורודף שלום.

הרב שמואל אליהו הינו רב חברתי בכל רמ"ח אבריו: הוא מספיק לענות למאות שאלות טלפוניות , אסמסים ומיילים מידי יום, הוא מוסר שיעורי תורה בכל הארץ, מכהן כיו"ר עמותה הפועלת לתמיכה בנזקקים (מקימי) משמש כיועץ לעשרות עמותות בתחומי החינוך, רווחה מזון וכדו'...

היכולות וההשפעה של הרב היא עצומה. בעיר מגוריו כיום, העיר צפת, הצליח הרב לאחד את כלל הציבור, ספרדי, אשכנזי, חילוני ודתי, באהבה עצומה (כיום משמש רק רב ספרדי כרב העיר).

רק לפני פחות מחודש ארגן תפילת סליחות בכותל המערבי עם עשרות אלפי מתפללים, בה היו יותר כיפות "שקופות" מאשר כיפות שחורות או סרוגות.

יצא לי להיפגש עם נציג מרץ בעיריית ירושלים , הסברתי לו כי הרב אליהו ישפיע טוב גם לציבור שלו החילוני וזאת מכוון שההשפעה החינוכית וטוהר המידות של הרב יקרין גם על הציבור החילוני בעיר מכיוון שהרב לא מבדיל בין כיפה שחורה סרוגה או שקופה .

לטענתו הסביר נציג מרץ כי כל מוסד הרבנות מיותר והוא כאיש מרץ מחויב לפסול אוטומטית את מועמדותו של הרב, אך מדבריו הבנתי כי הוא מעריך את היושרה והדרך של הרב על אף חילוקי הדעות המנוגדות בתכלית.

מה שמפליא הוא שדווקא נבחרנו וחלק מהציבור הציוני דתי לא מבין את המשמעות וההזדמנות שיש לנו כיום לבחור ברב הממשיך בדרך אותה אנו מחנכים את בנינו.

יש הטוענים כי בחירה ברב אליהו משמעותה פגיעה בסיכויי הרב שטרן להיבחר, אך לדעתי זאת הסתכלות מוטעית ביסודה הנובעת מחוסר הנהגה ופחד להשפיע! הגיע הזמן שהציונות הדתית תרים את ראשה. יש לנו הזדמנות למנות שני רבנים ראשים גדולים בתורה, במידות ויראת שמיים. הדבר יתאפשר רק אם נשלב כוחות ונפעל ביחד.

המצב כרגע הוא שחלק מראשי המפלגה שלנו פועלים בניגוד גמור לצו מצפונם וזאת רק בגלל הסכם מפוקפק שבפועל כבר לא מחזיק מים. האם בבחירות לעיריית ירושלים אנו נבחר מנהיג שאינו דוגל בהשקפתנו ?! האם "נוותר" למועמד אחר על מנת לאזן לאפשר השקפות עולם שונות בעולם הרבנות ?!

צריך להרים את הראש ולהרים את הדגל ולא לפחד ממה יגידו, הגיע הזמן להוביל ולצאת מהמגזריות. להזכירכם, מישהו פעם אמר ש"לא יורים בתוך הנגמ"ש"...

יו"ר מפלגתנו, נפתלי בנט, חרט במצע הבחירות שלו את הרעיון של הובלה והנהגה כחלק מהמוטיב המרכזי בבחירות האחרונות בהם זכה להצלחה רבה. מדוע עכשיו, בשעת מבחן, הוא אינו רוצה לקחת אחריות ולהוביל רוח חדשה?

אנו תקווה כי מחר נפעל ביחד לטובת העיר ירושלים ובירושלים תנוחמו...