קלפי הפעלה ל"הנגשת" השמיטה

לא כולנו באמת יודעים מה אומרים מושגי השמיטה כמו שמיטת כספים, ספיחים ושדה בור. ממש לשם כך פותחה ערכת קלפים חדשה.

שמעון כהן , כ"ז בתשרי תשע"ה

אילוסטרציה
אילוסטרציה
פלאש 90

אנחנו כבר כמעט חודש בתוך שנת השמיטה ואם נצטרך להודות על האמת נודה שלא כולם ממש יודעים מה עושים עם המושג הערטילאי והגדול הזה – שנת השמיטה. מושגים כמו קדושת פירות, פח שמיטה, שמיטת כספים, שדה בור, ספיחים ועוד לא ממש נהירים גם לציבור הדתי. כדי להקל על כולנו פיתחו סטודנטיות מהחוג למשאבי למידה והסדנה הדידקטית במכללה ירושלים ערכת קלפי משחק ופעילות עליה שוחחנו ביומן ערוץ 7 עם איקה מישר, מנהלת הסדנה.

מישר מציינת כי מדובר בערכה המיועדת לכל הגילאים כאשר "הרעיון הוא להתחבר לצד הרעיוני של השמיטה, לא רק לצד ההלכתי אלא להתחבר למתנות הגדולות של שנת שמיטה". על כל אחד מהקלפים ניתן למצוא צילום שצילמו סטודנטיות בסדנה ולצד כל צילום מושג ממושגי השמיטה.

"בשלב הראשון נותנים לתלמידים את הקלפים וכל אחד מתחבר למושג. יש כאן סוג של דיאלוג בין המושג לתמונה. יש כאלה שהצילום ידבר אליהם ויש שהמושג. החיבור הוא לא דווקא בהסבר של המושג אלא בשאלת הפגישה האישית שלי עם המושג ומתוך כך התקדמות והתעלות", אומרת מישר המציינת כי מאחורי כל קלף מופיע הסבר למושג כאשר חלק מהמושגים נוגע גם לעניינים שאינם עוסקים ישירות ובהכרח רק לשמיטה ומתוך כך נוצר שיח רחב הרבה יותר אודות כל מושג ומושג.

כשהיא מתבקשת לתת דוגמא לשיח שסביב הקלפים היא מספרת על תלמיד שהרים את הקלף שעליו המושג 'וקראתם דרור' ובו תמונה של ים וספינה קטנה באופק. הילד הרים את הקלף ו"דיבר על החופש, הדבר שהוא מאוד מחפש בחיים שלו. התברר שהחופש שהוא מחפש הוא דווקא חופש מהצמידות לפלאפון שלו. הוא אמר שהוא מרגיש משועבד לפלאפון שלו ומחפש דרור. מתוך כך אפשר לשוחח על דרור של שמיטה ויובל".

"זו דרך מאוד קלה להפנים מושגים שבתהליך לימודי היה לוקח הרבה יותר זמן להפנים אותם. אצל רוב הילדים החיבור ראשוני הוא לתמונה ואחר כך החיבור הוא למושג. המושגים והתמונות הופכים לדבר מטפורי, לא רק לקצור שיבולים אלא גם קצירה של דברים אחרים. כל זאת מבלי לבטל את הלימוד, לקחת את העניין לרובד מטאפורי".

לקראת סוף הדברים מספרת מישר על משחק אחר שהזדמן לה לקחת בו חלק סביב הקלפים, משחק ברכות ליום הולדת סביב הקלפים. לאחר היכרות ראשונים עם המושגים והסבריהם מרים כל משתתף קלף ומברך את חתן או כלת יום ההולדת בברכה הקשורה בדרך כזו או אחרת לתצלום או למושג. נראה שבשנת השמיטה ברכות שכאלה יכולות להוות אלמנט מרענן בחגיגת יום הולדת.

מישר מזמינה את כולנו להיכנס לאתר המכללה ירושלים ולהוריד בחינם (ברוח שנת השמיטה, כלשונה) את הקלפים ו...להתחיל לשחק.