ארבעה חולים, 6 כליות, 10 ימים

מתוך 6 הכליות שהושתלו ברמב"ם, בוצעו בשני מטופלים השתלות כליה כפולות, כאשר 2 מטופלים קיבלו שתי כליות כל אחד.

נתנאל כ"ץ , כ"ז בתשרי תשע"ה

שלושה מהמושתלים והרופא ד"ר רמדאן
שלושה מהמושתלים והרופא ד"ר רמדאן
צילום: פיוטר פליטר

בשנים האחרונות הולכת וגדלה המודעות לנושא תרומות האיברים וחשיבות הצלת חייהם של אלו הזקוקים לכך. כעת נראה כי העלייה במודעות גם מתורגמת למעשים.

מרתון השתלות כליה התקיים לאחרונה ברמב"ם, ובמהלכו הושתלו שש כליות בארבעה חולים, בפרק זמן של עשרה ימים בלבד.

מתוך שש הכליות שהושתלו ברמב"ם, בוצעו בשני מטופלים השתלות כליה כפולות, כאשר שני המטופלים הללו קיבלו שתי כליות כל אחד, שהושתלו בהם במסגרת פרוצדורה ניתוחית מורכבת יותר מן הרגיל.

בשל המחסור באיברים מול הגידול בממתינים להשתלה, נוהל זה החל לפני מספר שנים במקרים שבהם מצבן של כליות התורם הוא גבולי, וביצוע ההשתלה הכפולה נועד להגדיל את אחוזי הצלחת ההליך. שתי ההשתלות הללו הן השתלות הכליה הכפולות, השלישית והרביעית במספר, שבוצעו ברמב"ם.

המרתון החל ערב יום הכיפורים, אז בוצעה השתלת שתי כליות בגבר בשנות ה-60 לחייו, תושב אזור חיפה. ארבעה ימים לאחר מכן בוצעו באותו היום שתי השתלות ברמב"ם. הראשונה באורי בדלר, בן 63 מגבעת אבני, אב לארבעה ומהנדס תעשייה במקצועו, שהמתין לכליה ארבע שנים.

מיד לאחר מכן בוצעה אל תוך הלילה השתלה נוספת, הפעם של שתי כליות באסתר סטמקר, אף היא בת 63, שהגיעה אל רמב"ם מבאר שבע. סטמקר היא אם לשבעה ילדים, אשר המתינה לכליה שמונה שנים.

לדבריו של בדלר, הטלפון שהגיע מרמב"ם תפס אותו בהפתעה: "לא האמנתי שזה קורה", הוא מספר, "כשד"ר רמדאן התקשר, שאלתי אותו "מה לעשות"? הוא אמר לי לצחצח שיניים ולהגיע, וזה בדיוק מה שעשיתי".

הטרגדיה שהצילה את חייה של אם לשלושה

ימים ספורים לאחר מכן בוצעה השתלה נוספת, הפעם באמנה אבו אל-היג'א, בת 45 מטמרה שבגליל המערבי. אבו אל היג'א, אם לשלושה שהמתינה לכליה שמונה שנים, קיבלה בתרומה את כלייתו של החייל לי חסין, בן 19.5 מפרדס חנה, אשר נפטר לאחר שהתגלה גידול בראשו ואיבריו הצילו את חייהם של שישה אנשים.

"עברנו לא מעט בשנים האחרונות, וחיכינו לכליה שתגיע ותחזיר לנו את אמנה שהכרנו", משחזר מאמין, בעלה של אמנה, "ביום של ההשתלה קראתי את הידיעה על החייל שנפטר בתקשורת והבנתי שהוא התורם. הסיפור היה פשוט מצמרר וכואב לנו הלב על הבחור הצעיר. אין לנו קשר עם משפחתו, אבל אנחנו מבקשים לומר להם שליבנו איתם ואנחנו משתתפים בצערם, ומודים להם על נדיבותם".

מרתון הניתוחים המורכב בוצע על ידי צוות רב-תחומי שכלל את רופאי מחלקת כירורגית כלי דם והשתלות, בניהולו של פרופ' אהרון הופמן: פרופ' סמי ניטצקי, סגן מנהל מחלקת כירורגית כלי דם והשתלות ברמב"ם, ד"ר טוני כארם, מנהל היחידה לכירורגיה אנדו - וסקולרית וגישה לכלי הדם במחלקה וד"ר ארז שיאון, מתמחה במחלקה, רופאי מחלקת נפרולוגיה, בניהולה של ד"ר סוהיר אסדי, צוות חדר הניתוח ומחלקת הרדמה, בראשותו של פרופ' ישי כץ, צוות יחידת המעקב אחר מושתלי כליה, בראשותו של ד"ר ראוי רמדאן ואסתי כץ, אחות מתאמת השתלות ברמב"ם.

"כזו כמות של ניתוחים, חלקם בזה אחר זה, זו משימה בהחלט מאתגרת", אומר פרופ' ניטצקי שליווה את ארבעת הניתוחים, "הצלחנו לעמוד בה בזכות שיתוף הפעולה שקיים בן הצוותים. חלק מהמקרים היו מורכבים במיוחד ובמשך שעות ארוכות ניתחנו את ארבעת המושתלים, כאשר כולם עברו את הניתוחים בהצלחה".

לאחר הניתוחים נותרים המטופלים למעקב בביה"ח, שם מוודאים שהכליות פועלות באופן תקין. המושתל הראשון שוחרר כבר לביתו, ובימים הקרובים מיועדים להשתחרר יתר המושתלים, בזה אחר זה.

רמב"ם הינו המרכז הרפואי היחיד בצפון בו מבוצעות השתלות כליה במבוגרים וילדים, והוא השני בסדר גודל ביצוע ניתוחים אלו, מבין חמשת המרכזים הרפואיים שמבצעים השתלות כליה בישראל. במחלקת כירורגית כלי דם והשתלות ברמב"ם מדווחים על מגמת עלייה מתונה של מספר השתלות הכליה המבוצעות מידי שנה בביה"ח.