חוק הפונדקאות אושר, "הרס המבנה המשפחתי"

בני זוג מאותו מין יוכלו לבצע את ההליך בישראל. בבית היהודי הוחלט על חופש הצבעה. שטבון, יוגב וסטרוק הצביעו נגד: "חוק נגד הטבע".

עדו בן פורת , ג' בחשון תשע"ה

יעל גרמן שרת הבריאות
יעל גרמן שרת הבריאות
פלאש 90

מליאת הכנסת אישרה הערב (שני) בקריאה ראשונה את "חוק הפונדקאות", הצעת חוק ממשלתית שיזמה שרת הבריאות יעל גרמן (יש עתיד).

הצעת החוק מבקשת להרחיב את מעגל הזכאים לביצוע פונדקאות, כך שגם בני זוג מאותו המין וגם נשים וגברים בלא בני זוג יוכלו לבצע את ההליך בישראל.

נוסף על כך, מוצע להרחיב מעגל האימהות הנושאות וכן להסדיר את האפשרות לביצוע פונדקאות מחוץ לישראל באופן עצמאי או באמצעות חברות תיווך שיוכרו על ידי שרי הבריאות והמשפטים.

לשם כך מוצע להקים ועדה מייעצת שתפקידה לייעץ לשרים בנוגע לחברות התיווך ולאשר מרפאות מחוץ לישראל אשר במסגרתן נעשה הליך פונדקאות לתושבי ישראל בחו"ל. בנוסף, מוצע להגביל את גובה התשלום המרבי לאימהות נושאות וכן להוסיף תנאים שעל ועדת האישורים לבדוק בטרם מתן אישור להורים מיועדים להתקשר בהסכם לנשיאת עוברים, בישראל ומחוץ לישראל.

שרת הבריאות גרמן אמרה בדיון במליאת הכנסת כי "חשוב לדעת שעד סוף 2013 נולדו בישראל 516 ילדים מהליך פונדקאות. בהצעה זו אנו עומדים על עיקרון השוויון בין כל בני זוג ללא התייחסות לנטייה מינית או למבנה התא המשפחתי. זכות להורות לכל אחד ואחת. 

"בנוסף, החוק למעשה מסדיר את כל נושא הפונדקאות בחו"ל והמטרה היא לוודא שבהליכים בחו"ל ישמרו הזכויות של כל המעורבים. בהצעה זו ניסינו לאזן בין השוויון ובין הזכות להורות לכל אחד ואחת, ומצד שני ניסינו לשמור ככל האפשר על זכויותיה של הפונדקאית, לרווחתה ולבריאותה נפשית ולדאוג לכך שלא תגיע להליך מתוך מצוקה פיזית נפשית או כלכלית".

השרה גרמן טענה כי "משפחה היום אינה מורכבת מגבר אישה וילדים, היא יכולה להיות מורכבת מאישה בודדת וילדים, גבר בודד וילדים או שתי נשים וילדים או שני גברים וילדים. אפשר להתעלם מיזה אבל זה קיים ואנחנו צריכים להכיר בכך. זהו חוק פורץ דרך שמתקן אפלייה רבת שנים".

ח"כ משה גפני (יהדות התורה) תקף בחריפות את הצעת החוק. "מה שמאשרים פה זה שהפונדקאית הזו תמורת כסף ממוסד תמכור את גופה. שרת הבריאות הציגה פה משהו שמציג את דור המבול, הרס המבנה המשפחתי. האישה עכשיו תמכור את גופה באופן מורחב מאוד ולא רק במקרים מיוחדים, על זה נאמר 'כי השחית כל בשר את דרכו על הארץ'. איפה הערכים כלפי הנשים? זה לא שוויון, זו פגיעה בגופה של האישה במקרים רבים שלא לצורך".

ח"כ ניסים זאב (ש"ס) טען כי "החוק מאפשר יצוא ויבוא של תינוקות. כאילו אנחנו מדברים על בשר קפוא. החוק מאפשר להביא ילד מבלי שהבעל בכלל יודע, זה לרמות את הבעל, וזה מושחת מבחינה אתית. יש כאן מעשה הונאה ורמאות והחוק מעודד רמאות ומנוגד לכל כללי האתיקה הבסיסיים".

"היו מקרים שאני עזרתי לפונדקאות אבל זה היה במקרים מיוחדים של כאלה שלא הצליחו להביא ילדים שנים רבות. היום אנחנו באים ואומרים הכל מופקר. אפשר לעשות הזמנה טלפונית, מה זו המסחרה הזו?", שאל.

בסיעת הבית היהודי הוחלט לתת חופש הצבעה לחברי הכנסת. ח''כ יוני שטבון (הבית היהודי) אמר כי "אנחנו לא נתמוך בחוק כי זו האחריות שלנו במפלגת הבית היהודי – לשמש כשכפ"ץ היהודי של הממשלה".

"החוק המוצע", אמר שטבון, "יכניס אותנו לספקות הלכתיים כבדי משקל - של ממזרות, של ספק יהדות".  לדבריו, "זהו חוק שיפצל את החברה הישראלית, יהיו כאן מגילות יוחסין, אנשים לא יוכלו להינשא לזה לזה. האם בעבור רצונם של פרטים בודדים  נפרק חברה שלמה?", תהה שטבון ופנה לחברי הכנסת, "יש לנו אחריות לשמור את ישראל כמדינה יהודית לעם יהודי"

עוד טען כי "חוק הפונדקאות יפתח כאן שוק של רחמים לכל המרבה במחיר. חוק הפונדקאות הוא ההכרזה על פתיחת אזור סחר חדש במרחב הציבורי של ישראל – שוק של ילדים, 'שילמת, קיבלת'. היום זה 'ילדים למכירה', מחר זה 'ילדים להשכרה'. זה לא חוק הפונדקאות, זה שוק הפונדקאות".

ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי) מתח גם הוא ביקורת חריפה על החוק שאושר ואמר כי הוא ''נגד הטבע האנושי, חוק המשחית את החברה ופוגע בילדים שייוולדו במסגרת זו. משפחה זה אמא, אבא וילדים. כל משפחה אחרת היא משפחה נכה''.

"ילד זה לא חיית מחמד וגם לחיית מחמד היו אבא ואמא. ילד צריך אבא ואמא כדי להיווצר, להיוולד ולגדול ולקבל חום ואהבה, הרגלי חיים וערכים, מאביו ומאמו. זוהי המשפחה הטבעית, זו דרכה של תורת ישראל ועם ישראל. יש גם חריגים אבל לא נכון לתת לכך גושפנקא בחוק", הסביר יוגב.

ח''כ אורית סטרוק (הבית היהודי) אמרה כי החוק מקעקע את מוסד המשפחה היהודי. "חוק הפונדקאות מצהיר כי כל אחד הוא משפחה. אשה היא משפחה, גבר הוא משפחה, שתי נשים הן משפחה, שני גברים הם משפחה".

"החוק הוא המשך לסדרת החוקים של חברי 'יש עתיד' המנסים בכל דרך לפרק את הערכים היהודיים של מדינת ישראל. ההתבטאות של השרה יעל גרמן ש'לכל אחד יש זכות להורות' היא עיוות מוסרי, היא שיא האגואיזם. ההפך הוא הנכון: לכל ילד יש זכות למשפחה נורמלית", הוסיפה.