אצל גיל-עד, כל אירוע הפך להפקה

בת גלים שער בשיחה עם סטודנטיות: אפילו הדרך בה עזב גיל-עד את העולם היתה הפקה גדולה ובלתי נשכחת.

ישי קרוב , ד' בחשון תשע"ה

בת גלים שער
בת גלים שער
מכללת הרצוג

המכללה האקדמית הרצוג ללימודי הוראה פתחה השבוע את שנת הלימודים במיקום מפתיע - גבעת עוז וגאו"ן שהוקמה לזכרם של שלושת הנערים גיל-עד שער, אייל יפרח ונפתלי פרנקל הי"ד.

הגבעה ממוקמת בסמוך לקיבוץ מגדל עוז שבו שוכן קמפוס הנשים של המכללה.

אמו של גיל-עד שער, בת גלים סיפרה כי "אצל גיל-עד כל אירוע הפך להפקה. כל יום הולדת, כל פעולה בבני-עקיבא, הכל היה חייב להיות בגדול".

"גם הדרך שבה עזב את העולם היתה סוג של הפקה בלתי נשכחת", אמרה בת גלים שחלקה עם הסטודנטיות את ניסיונה האישי כמורה. "לפעמים יש נטיה לעשות דברים מהר ולשכוח בדרך את הפרטים הקטנים. גיל-עד לימד אותנו לשים לב גם לפרטים הקטנים שמשלימים את החסר".

ראש קמפוס הנשים והחוג לתנ"ך, הרב ד"ר שוקי רייס התייחס אף הוא לחטיפה ולאירועי הקיץ האחרון, "נח ראה שלושה עולמות - עולם בנוי, עולם שחרב במבול, ועולם שנבנה מחדש. הכי קשה לבנות עולם על פני עולם שחרב. כשהרב עמיטל, ניצול שואה, הקים את ישיבת הר עציון הוא ראה את הישיבה, גוש עציון, ומדינת ישראל, כעולם שנבנה לאחר העולם שנחרב בשואה".

"הורי החטופים לימדו אותנו איך מתמודדים עם עולם שחרב. יש לנו בחירה - האם לשקוע בדיכאון על מה שחרב או לבנות עולם מחדש. גבעת עוז וגאו"ן הוקמה על חורבות מגדר עדר, הישוב הראשון שהוקם בגוש עציון ונחרב במאורעות תרפ"ט".

הרב רייס הוסיף כי המכללה בחרה לפתוח את שנת הלימודים דווקא שם כדי להראות שלמרות אירועי הקיץ, ואולי דווקא בגללם, ''אנו ממשיכים לבנות מחדש, גם את הגבעה, ובאופן סמלי גם את מורי הדור הבא של ישראל.

"באנו לכאן כדי לחגוג את פתיחת שנת הלימודים אך יש משפחות שעולמן חרב עליהן בקיץ האחרון. משפחות החטופים ומשפחות חללי צוק איתן יצטרכו לבנות את עולמן מחדש, והמעט שאנו יכולים לעשות בכדי לסייע להן הוא לחזק את הנקודה שנקראה על שם גיל-עד, אייל ונפתלי הי"ד".