פולין חונכת מוזיאון לתולדות יהודיה

במוזיאון לתולדות יהדות פולין הושקעו כ־70 מיליון דולר, מלבד התצוגות והתערוכות בהן הושקעו כ־50 מיליון דולר נוספים.

חיים לב , ד' בחשון תשע"ה

כפר בפולין
כפר בפולין
פלאש 90

בהשתתפות מאות אורחים מכל רחבי העולם יחנך היום (שלישי) בוורשה המוזיאון לתולדות יהדות פולין שבבנייתו הושקעו כ־70 מיליון דולר, מלבד התצוגות והתערוכות בהן הושקעו כ־50 מיליון דולר נוספים.

הרעיון להקים מוזיאון שיוקדש להיסטוריה של יהודי פולין נולד עוד בשנת תשנ"ז, וכבר באותה שנה הפשירה עיריית ורשה למטרה זו את השטח היחידי בתחומי הרובע היהודי לשעבר שנותר לא בנוי.

חלל המוזיאון מכיל תערוכות מתחלפות (1,300 מ"ר)  ותצוגה קבועה (4,300 מ"ר).

תצוגת הקבע מציגה את אלף שנות ההיסטוריה של יהודי פולין – בעבר הקהילה היהודית הגדולה ביותר

בעולם – ומחולקת לשמונה חללים נפרדים לפי תקופות היסטוריות: יהדות פולין בימי הביניים, באיחוד הפולני־ליטאי, בימי הרפובליקה הפולנית השניה, בשואה ובתקופה שלאחריה.

שמונת האגפים הם: יער – אגף המספר את בריחת היהודים מהרדיפות במערב אירופה ובואם לפולין. בדרך זו, פולין הפכה באלף השנים הבאות לבית האירופי הגדול ביותר עבור הקהילה היהודית.

מפגשים ראשונים (ימי הביניים) – אגף המוקדש למתיישבים היהודים הראשונים בפולין. המבקרים יפגשו את דמותו של אברהם בן יעקב,  נוסע, סופר ודיפלומט יהודי מקורדובה בן המאה ה־10, שעבודתו ידועה כתיאור אמין הראשון של המדינה הפולנית תחת מיישקו, השליט ההיסטורי הראשון של פולין. אחד האובייקטים בתערוכה הם הפסוקים הראשונים שנכתבו ביידיש בסידור תפילה משנת ה' ל"ב.

תור הזהב (המאות ה־15  וה־16) – האגף מציג כיצד התארגנה הקהילה היהודית בתקופה זו ומה התפקיד שמלאו היהודים בכלכלת המדינה. אחד האלמנטים החשובים ביותר באגף זה הוא מודל אינטראקטיבי של קרקוב ויהודי קז'ימייז', המציג את התרבות העשירה של הקהילה היהודית המקומית. תור הזהב של הקהילה היהודית בפולין הסתיים בפוגרומים שהתרחשו במהלך מרד חמלניצקי.

אירועים אלו מונצחים בלהבת אש סמלית.

לקראת המדינה (המאות ה־17 וה־18) – באגף זה מוצגת היסטוריה של יהודי פולין עד תקופת החלוקה. היא מציגה דוגמה של עיר ספר טיפוסית שבה יהודים היוו חלק משמעותי מכלל האוכלוסיה. החלק החשוב ביותר של התערוכה הוא שחזור של גג התקרה מעץ של בית הכנסת שנמצא באוקראינה.

מפגשים עם המודרנה (המאה ה־19) – באגף זה תוצג תקופת החלוקה, כאשר היהודים היו שותפים לגורלה של החברה הפולנית שהתחלקה בין אוסטריה, פרוסיה ורוסיה. התערוכה כוללת למשל את התפקיד שמלאו יזמים יהודים במהפכה התעשייתית על אדמות פולין.

הרחוב (בין שתי מלחמות העולם) – האגף מוקדש לתקופת הרפובליקה הפולנית השניה, שנראית – חרף האתגרים שהמדינה הצעירה נאלצה להתמודד עמם – תור זהב שני בהיסטוריה של יהודי פולין.

בציר הזמן הגרפי יוצגו האירועים הפוליטיים החשובים ביותר של התקופה בין שתי מלחמות העולם.

שואה – אגף זה מציג את זוועות השואה, שהביאה למותם של כ־90 אחוז מ־3.3 מיליון יהודי פולין הי"ד. המבקרים יכולים לראות את ההיסטוריה של גטו ורשה.

לאחר המלחמה – האגף האחרון מציג את התקופה שלאחר תש"ה, כאשר רוב ניצולי השואה היגרו מפולין, בעיקר בגלל ההשתלטות הסובייטית לאחר המלחמה והמסע האנטישמי בחסות המדינה בשנת תשל"ח, שנערך על ידי השלטונות הקומוניסטיים. התאריך החשוב הוא שנת תשמ"ט, המציינת את סוף השליטה הסובייטית,  ואחריה תחייתה של קהילה יהודית קטנה אך דינמית בפולין.

הקמת המוזיאון עלתה 145 מיליון זלוטי (כ־165 מליון שקלים), פרי תרומות שהתקבלו מאנשים ומארגונים פרטיים ברחבי העולם. הקמת הבנין עצמו עלתה כ־70 מיליון דולר נוספים (כ־265 מליון שקל).

המוזיאון הענק, שבתכנונו התחילו כבר לפני עשרים שנה, שוכן במבנה מרהיב שתוכנן בידי אדריכלים מפינלנד והוקם בלב האזור בו היה הגטו של ורשה. כאמור המוזיאון החדש יחנך היום בטקס מרשים בהשתתפות מאות אורחים מכל רחבי העולם.