רשמית: שבדיה הכירה במדינה פלסטינית

שרת החוץ השבדית הודיעה כי ארצה מכירה במדינה פלסטינית. בכך הפכה שבדיה למדינה הראשונה החברה באיחוד האירופי הנוקטת בהחלטה שכזו.

אורלי הררי , ו' בחשון תשע"ה

Stefan Lofven
Stefan Lofven
Reuters

שרת החוץ של שבדיה, מרגוט וולסטרום, הודיעה היום (חמישי) כי ממשלתה קיבלה היום צו המכיר במדינה הפלסטינית. בכך הפכה שבדיה למדינה הראשונה החברה באיחוד האירופי הנוקטת בהחלטה שכזו.

השרה הסבירה כי ההכרה תקדם עתיד טוב יותר לאזור וכי הקיפאון במשא ומתן גורם לייאוש ולהרס התקווה.

יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, בירך על הצעד השבדי וקרא למדינות אחרות שטרם עשו כן לפעול לאור מעשיה של שטוקהולם. "היו"ר מצדיע להחלטה השבדית, אותה הוא הגדיר אמיצה והיסטורית", מסר דובר הרשות, נביל אבו רודינה.

כזכור לפני שלושה שבועות הודיע ראש הממשלה, סטפן לופבן על כוונת ממשלתו להכיר במדינה הפלסטינית. 

בעקבות הסערה שעוררו דבריו של ראש הממשלה הטרי פרסמה שגרירות שבדיה בישראל הודעת הבהרה. "ראש הממשלה אמר כי את הסכסוך בין ישראל לפלסטין ניתן לפתור באמצעות פתרון שתי המדינות תוך ניהול משא ומתן על-פי עקרונות החוק הבינלאומי.

"עליו להבטיח את הדרישות הלגיטמיות של הפלסטינים והישראלים כאחד, להגדרה עצמית ולביטחון. פתרון שתי המדינות דורש הכרה הדדית ורצון לחיות יחדיו בשלום. ראש הממשלה סיכם כי כתוצאה מכך, שבדיה תכיר במדינה הפלסטינית", הסבירו בשגרירות.

על רקע הודעת ראש הממשלה שבדיה, הבהיר אז ראש הממשלה נתניהו כי צעדים חד צדדיים כגון אלו רק ירחיקו את הסיכוי להסדר מדיני.

"צעדים חד צדדיים מנוגדים להסכמים. הם לא יקרבו את השלום, הם ירחיקו אותו", הדגיש נתניהו והבהיר כי "הסדר יושג רק במשא ומתן שיבטיח את האינטרסים הלאומיים של ישראל ובראשם ביטחון אזרחי ישראל".