לפיד לא יצביע על חוק "ישראל היום"

בשל חשש לניגוד עניינים ייצא שר האוצר לפיד מישיבת ועדת השרים לחקיקה בדיון על חוק "ישראל היום".

ניר הר זהב , ו' בחשון תשע"ה

חינם ולכולם. "ישראל היום"
חינם ולכולם. "ישראל היום"
פלאש 90

שר האוצר יאיר לפיד לא ישתתף בדיון ובהצבעה על חוק "ישראל היום" הצפויים ביום ראשון הקרוב בוועדת השרים לענייני חקיקה.

כך הודיעה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד דינה זילבר במכתב ליו"ר הפורום המשפטי למען ישראל, עו"ד יוסי פוקס.

במכתב ששיגר פוקס ליועמ"ש הזכיר כי "רעיית שר האוצר לפיד, הינה בעלת טור קבוע בעיתון ידיעות אחרונות ושר האוצר בעצמו כתב טור קבוע בעיתון במשך שנים רבות וככל שהשר ישתתף בדיון בוועדת השרים לענייני חקיקה בנושא הנדון, הוא ימצא במצב בו עלול להיות ניגוד עניינים בין תפקידו כשר וחבר בוועדת שרים, לבין זיקתו לידיעות אחרונות''.

עו"ד פוקס הוסיף כי אין זה סוד שישנה תחרות על שוק הפרסום בעיתונות הכתובה, בעיקר בין שני העיתונים הללו, "ולמעשה השלכותיה של הצעת החוק על התחרות הזו, מרחיקות לכת".

בתשובה לבקשתו מהיועץ המשפטי להנחות את שר האוצר לא להשתתף בדיונים ובהצבעות שיתקיימו בוועדת השרים לענייני חקיקה בנושא, כתבה עו"ד זילבר כי "שר האוצר הודיע כי לא ישתתף בחלק של הישיבה של ועדת השרים שיעסוק בהצעת החוק האמורה".

נזכיר כי בהצעת החוק שיזם ח"כ איתן כבל (העבודה) אליו הצטרפו חברי כנסת רבים מימין ומשמאל, נאמר כי "לא יוציא לאור אדם, ולא יהיה אחראי להפצה של עיתון יומי בעל תפוצה רחבה בחינם, לתקופה העולה על שישה חודשים מיום תחילת הפצתו בחינם".

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב כי "כיום אנו נמצאים במצב בו העיתונות הכתובה מצויה במשבר עמוק שרק הולך ומחריף ומרבית העיתונים קורסים כלכלית. מטרתה של הצעת חוק זו לטפל באחת הסיבות המרכזיות שהובילו למשבר ושאינה מאפשרת להם להתאושש.

''חוסר היכולת להתחרות באופן אמיתי והוגן בשוק על בסיס יתרונות יחסיים של מצוינות, נובע מהעובדה שחלק מהעיתונים מחולקים היום בחינם. בכך הם מונעים תחרות גם על המחיר המהווה מרכיב חשוב ביכולתו של עיתון לשרוד כלכלית, מרסקים את התחרות ההוגנת ואינם מאפשרים לשוק להתאושש".